Projekt uchwały antysmogowej: Zakaz palenia węglem i drewnem we Wrocławiu oraz w uzdrowiskach

Filip Marczyński | Utworzono: 2017-03-23 09:54 | Zmodyfikowano: 2017-03-23 09:31
A|A|A

Region został podzielony na trzy obszary. Z całości wydzielono miasto Wrocław i miejscowości uzdrowiskowe. W stolicy województwa i regionalnych zdrojach przepisy mają być ostrzejsze.

W całym województwie nie będzie już można instalować pieców nie spełniających norm, tak zwanych "kopciuchów". W nowo budowanych domach prawo obowiązywałoby już od stycznia 2018. Do opalania nie wolno byłoby stosować węgla brunatnego, paliw stałych z niego zrobionych, mułów węglowych i flotokoncentratów, oraz drewna o wilgotności większej niż 20%. Przepisy dotyczące zakazu stosowania "odpadów węglowych" miałyby wejść już od nowego roku.

Tylko to pozwoli wyeliminować z powietrza zanieczyszczenia - mówi Maciej Zathey, który jest szefem zespołu do spraw jakości powietrza na Dolnym Śląsku. Zespół ten opracował założenia do uchwały

- Szczególnie jeśli chodzi o pyły zawieszone PM - 10 oraz benzoalfapiren, to jest koncentracja w samym Wrocławiu w  mieście. Dla tej aglomeracji zostało zalecone wyeliminowanie, w ogóle, paliw stałych.

Podobne regulacje miałyby obowiązywać w dolnośląskich uzdrowiskach, dodaje Maciej Zathey

- Dla uzdrowisk tez musimy przygotować działania, które będą gwarantowały w przyszłości na tyle wysoki standard tego powietrza, który pozwoli utrzymać uzdrowiskowość, który pozwoli jakość powietrza, które gwarantuje leczenie, a nie pogarszanie stanu zdrowia.

Spore zaskoczenie. Tak jednym zdaniem można opisać opinie wrocławskich radnych i urzędników na temat ogłoszonego dziś wojewódzkiego projektu uchwały antysmogowej. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

- Wiem, że była dzisiaj konferencja prasowa marszałka województwa i nic więcej nie wiem na ten temat. Musze zobaczyć ten zarys, muszę przeczytać co napisaliście na temat konferencji i potem mogę się odnieść.

Dominik Kłosowski z SLD jest za restrykcyjnymi przepisami, bo smog to bardzo poważny problem, ale

- Realizacja może być trudna z powodu ekonomicznego. Wielu mieszkańców Wrocławia posiada jeszcze piece węglowe. Trzeba się nad tym zastanowić, żeby nie wylać dziecka z kąpielą ponieważ mieszkańcy Wrocławia, być może, nie są jeszcze do tego przygotowani.

A szef wrocławskiej straży miejskiej Zbigniew Słysz nie ukrywa, że bez  dodatkowych strażników i sprzętu kontrola realizacji tak restrykcyjnych zapisów uchwały może być trudna.

- Takie zainteresowanie, taka ilość zgłoszeń, która do nas wpływa powoduje, że ta grupa dedykowana do kontroli, robi, kolokwialnie mówiąc, bokami.

POSŁUCHAJ CAŁEJ AUDYCJI:

Większe ograniczenia, według założeń dotyczyć mają Wrocławia i uzdrowisk. W mieście można byłoby używać wyłącznie paliw gazowych lub lekkiego oleju opałowego. Początek obowiązywania tego prawa to styczeń 2024, jednak zakaz używania odpadów węglowych wchodziłby już od początku 2018. Oznacza to, że we Wrocławiu, za 7 lat nie wolno byłoby palić drewnem w kominkach.
Identyczne rozwiązania jak dla Wrocławia zarekomendowano także dla miejscowości uzdrowiskowych.

Uchwała antysmogowa dla województwa dolnośląskiego ma wejść w życie w listopadzie. Jak dotąd takie prawo uchwalono w Małopolsce.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~marecki5
2017-12-02 10:40:38
z adresu IP: (31.179.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wszystkie ciepłownie sprzedane Niemcom i teraz jeszcze będziemy od nich ruski gaz kupować. Piękny deal ktoś kręci. Pewnie nie umiem czytać ale w "ustawie" stoi - ograniczenia stosuję na terenie województwa z wyłączeniem miasta Wrocław i uzdrowisk... Znaczy się że "wieśmani" mają kłopoty, no chyba że mój wójt ustanowi u mnie uzdrowisko...
~GAZ OSZUKANY
2017-11-30 13:24:51
z adresu IP: (83.19.xxx.xxx)
Ocena: 0
paliłem węglem i będę palił dalej bo tylko na węgiel mnie stać . Od nowego roku wchodzi prawo ze kto wejdzie na moją działkę to będę mógł go zastrzelić - kupuję broń .
~MORDERCY
2017-11-30 13:22:36
z adresu IP: (83.19.xxx.xxx)
Ocena: 1
Chcecie WYMORDOWAĆ starych ludzi którzy nie maja na leki a nie mówiąc o opale
~Wrocławianin
2017-11-30 13:21:49
z adresu IP: (83.19.xxx.xxx)
Ocena: 0
PREZYDENT WROCŁAWIA UŚMIERCI SETKI TYSIĘCY LUDZI STARYCH KTÓRZY NIE MAJĄ NA LEKI A CO DOPIERO NA OSZUKANY GAZ
~Wrocławianin
2017-11-30 13:20:58
z adresu IP: (83.19.xxx.xxx)
Ocena: 1
JAK będę zarabiał tyle co prezydent Wrocławia to też będę opalał gazem
~Ołtaszyn
2017-11-30 13:20:09
z adresu IP: (83.19.xxx.xxx)
Ocena: 1
DACIE DOPŁATY DO OSZUKANEGO GAZU
~Ołtaszyn
2017-11-30 13:19:36
z adresu IP: (83.19.xxx.xxx)
Ocena: 1
NIECH PREZYDENT WROCŁAWIA ZAJMIE SIĘ OSZUKANYM GAZEM - siedzi na stołku za moje podatki .
~Ołtaszyn
2017-11-30 13:17:39
z adresu IP: (83.19.xxx.xxx)
Ocena: 1
GAZ WE WROCŁAWIU JEST OSZUKANY jednej doby piec wypalał 20 m3 innej 60 m3 ZŁODZIEJE NAS OKRADAJĄ I JA MAM IM PŁACIĆ - WARA OD MOJEGO PIECA mam ekologiczny
~Takitam
2017-11-05 12:27:39
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
Można walczyć ze smogiem...... gadać można, tylko trzeba coś zaproponować"........ przykład to w XXI wieku cały Wrocław nie jest jeszcze zgazyfikowany! A o tym gadające głowy nic nie wspominają......
~Adam
2017-03-25 08:49:55
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 3
Jak Wałbrzych wybuduje obwodnicę za 300 mln to nas już niestety nie będzie . Przez środek zabytkowego uzdrowiskowego miasta puszczono autostradę . Byłem na wypoczynku z dzieciakami ( ul: lipowa ) i raczej ponownie tam nie pojadę . To wykończy Szczawno a nie kominki. Przy kominku siedzieliśmy do rana ;)
~żul
2017-03-24 11:08:53
z adresu IP: (212.160.xxx.xxx)
Ocena: 1
To będzie kolejny martwy przepis. W starej, przedwojennej kamienicy nie ma po prostu tylu przewodów kominowych i wentylacyjnych aby można było w każdym lokalu montować nowoczesne kotły na gaz. Każda taka instalacja musi mieć oddzielny kanał dymny oraz kanał wentylacyjny. Kto poza tym poniesie koszty wykonania instalacji C.O. jeśli w mieszkaniu był na przykład piec kaflowy? Takich mieszkań są tysiące i samo wprowadzenie zakazu nic nie da. Mieszkańcy nie mają po prostu kasy aby wykonać instalację grzewczą w mieszkaniu. Poza tym ogrzewanie gazowe i olejowe jest zaraz po elektrycznym najdroższym sposobem ogrzewania. Ogrzewanie gazem kosztuje dwa razy więcej niż węglem. Ktoś pomyślał o tym?
~Dorota
2017-03-24 09:13:36
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 1
Tak Szczawno Zdrój , moje ulubione uzdrowisko do którego zawsze wracam dożyje. Brawo
~Brayan
2017-03-24 09:06:04
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -1
Bardzo dobrze, Szczawno-Zdrój będzie wreszcie czyste. Jak Wałbrzych wybuduję obwodnicę za 300 mln które uzyskał z ministerstwa rozwoju. Będzie wreszcie pięknie. Brawo Panie Burmistrzu Marku Fedoruku.
~Adam
2017-03-24 06:27:51
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: -1
A przez środek Szczawna zdrój prezydent uzdrowiska puścił autostradę . Głośno , spaliny , hałas śle kominki do likwidacji ;)
~Stek bzdur.
2017-03-23 22:18:49
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 1
Głównym źródłem zanieczyszczenia we Wrocławiu jest bezmyślna budowa budynków, a co za tym idzie brak przewietrzania miasta. Polak jak to polak nic nie odziedziczył z niemieckiej koncepcji. Wrocław jest kolejnym przykładem np. po Kłodzku. Ciekawe kiedy ten system się zawali....
~Andzia12231
2017-03-23 16:33:54
z adresu IP: (194.187.xxx.xxx)
Ocena: -2
W tamtym roku informowali że kominy miały zostać usunięte do 2020 wiec widzę ze z roku na rok inne plany. Tu jest Polska wiec się nie dziwie. Posłowie sobie biorą podwyżki i w dupie mają jakiś smog. Nienawidzę palić w piecu człowiek się tylko meczy. Witamy w Polsce w 21 wieku.
~Zibi
2017-03-23 13:53:26
z adresu IP: (79.189.xxx.xxx)
Ocena: 1
Proszę również wziąć pod uwagę najuboższych mieszkańców, którzy mają mniej niż jeden tysiąc zł emerytury i walczą o fizyczne przetrwanie! Najczęściej mieszkają w komunalnych mieszkaniach z węglowym piecem. Ich nie stać nawet na zakup węgla, a co dopiero jakaś modernizacja ogrzewania. Łatwo sie mówi, łatwo się pisze... Ale rzeczywistość jest najczęściej inna.
~truty
2017-03-23 12:06:30
z adresu IP: (213.241.xxx.xxx)
Ocena: 2
Wreszcie! czas skończyć z węglem, czas na czyste powietrze!
~Komentarz został usunięty
2017-03-23 12:02:02
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 4
Komentarz został usunięty
~dbk
2017-03-23 11:54:25
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 5
A czy nie należy aby wprowadzić zakazu postoju samochodów z włączonymi silnikami? Ponadto wprowadzić obowiązek rutynowego sprawdzania ponadprzeciętnie kopcących pojazdów analizatorami spalin przez patrole policyjnej drogówki i SM. Obawiam się tylko, że tak jak wiele w Polsce przepisów, ten również okazałby się martwym. Straż Miejska i Policja w pierwszej kolejności znalazła by inne przepisy, które pozwoliłyby odstąpić od badania i karania ponieważ w taki właśnie sposób działa wyszukując raczej podstaw do tego czego może nie zrobić żeby się nie narobić. W tym m. in. naruszanie wolności obywatela itp...
~kierowca
2017-03-23 11:53:00
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 2
Najpierw kopciuchy później samochody... Najpierw trzeba zlikwidować główne źródło zanieczyszczenia przecież
~ceex
2017-03-23 10:41:20
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 7
Co z samochodami? Dalej nic?
~polsrodki...
2017-03-23 10:13:21
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 4
ale diesle - kopciuchy nadal beda mogly bezkarnie zatruwac CALY ROK a jest to gorsze zanieczyszczenie niz piece....