mz | Utworzono: 2017-03-23 14:04 | Zmodyfikowano: 2017-03-23 14:04
Setka komandosa: Świdnicki policjant przebiegł nocą 100 kilometrów po lesie. Stanął na podium -

Ideą imprezy jest rywalizacja w trudnych warunkach reprezentantów różnych służb mundurowych. W zawodach biorą udział m.in. policjanci, żołnierze, strażacy, funkcjonariusze służby więziennej czy straży granicznej. W tegorocznym biegu zorganizowanym przez Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu trasa prowadziła przez las, a zawodnicy startowali w nocy – punktualnie o godzinie 22:00. Pierwsze 10 kilometrów należało pokonać w pełnym umundurowaniu ćwiczebnym, z plecakiem o wadze 10 kilogramów, natomiast kolejne 30 kilometrów w umundurowaniu bez plecaka. Na pozostały dystans 60 kilometrów obowiązywał strój dowolny.

Na starcie stawiło się 120 zawodników, a na metę kolejnego dnia dotarło 99. Pierwsze miejsce w kategorii policjantów i piętnaste w klasyfikacji generalnej zajął sierż. sztab. Aleksander Sobieraj z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Świdnicki funkcjonariusz biega od 8 lat, w tym czasie pokonał już kilkanaście maratonów i ultramaratonów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przebiegł m.in. dystans 168 kilometrów w jednym z najtrudniejszych ultramaratonów w Europie – "UTMB", gdzie trasa o przewyższeniu 10 tysięcy metrów prowadziła wokół masywu Mont Blanc. Zajął także drugie miejsce wśród ponad 1000 reprezentantów różnych służb mundurowych z całego świata, w biegu po górach z obciążeniem podczas misji w Kosowie.