Długołęka: Będą stać cały weekend w kolejce, by zapisać dziecko do żłobka

Justyna Kościelna, Natalia Mrozek | Utworzono: 2017-03-31 12:17 | Zmodyfikowano: 2017-03-31 12:33
A|A|A

fot. Natalia Mrozek

Jest komitet kolejkowy i lista - ale to wcale nie obrazki z filmu opisującego PRL-owską rzeczywistość, tylko zapisy do gminnego żłobka w Długołęce. Choć podanie będzie można złożyć dopiero w poniedziałek, przed placówką już ustawiła się grupa rodziców. Wszystko przez zapis w regulaminie, zgodnie z którym - w przypadku uzyskania takiej samej liczny punktów - o przyjęciu zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Rodzice opowiadają , że dla nich jest to upokarzające, ale to ich zdaniem jedyna szansa na to, żeby swoją pociechę zapisać:

- To nie jest przechowalnia, to jest na bardzo fajnym poziomie żłobek. Ja chciałam, żeby moje dziecko tutaj chodziło, ale jest problem. 30 miejsc na jedną gminę - mówi jedna z matek.

Dziś rano w gminnym żłobku pojawiła się Ewelina Chmura, dyrektorka placówki, która obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Jej wizyta wywołała spore poruszenie wśród rodziców. 

- Pani dyrektor wychodziła ze żłobka, minęła nas i powiedziała, że to jest chore. Nie wiem co miała na myśli. Że my jesteśmy chorzy, że chcemy oddać dzieci? Czy system? Takie komentarze powinna zachować dla siebie. My tutaj nie stoimy dla żartu - mówi rodzic.

Marta Ściesielska, która aktualnie zastępuje w placówce dyrektora, powiedziała nam w rozmowie telefonicznej, że nie spodziewała się kolejki w piątek skoro rekrutacja rozpoczyna się w poniedziałek.

- Ja byłam tak zszokowana, że już wisi lista, że ktoś wpadł na taki pomysł żeby stanąć dzisiaj. Przeżyłam głęboki szok. Również jest mi bardzo przykro, bo chciałbym przyjąć wszystkich - mówi Marta Ściesielska.

Ściesielska dodaje również, że ma nadzieję, że żłobek doczeka się rozbudowy, bo jej zdaniem każdy mieszkaniec gminy Długołęka powinien mieć szansę skorzystania z gminnej opieki nad dzieckiem. 

Wójt gminy była w piątek nieobecna. Kiedy poszliśmy do urzędu nikt nie chciał z nami rozmawiać. Co więcej próbowano nas przekonać, że gmina ze żłobkiem nie ma nic wspólnego. Dopiero po kilkudziesięciu minutach informacji udzieliła nam sekretarz gminy Anna Borecka. Jej zdaniem rodzice stoją tam niepotrzebnie bo zgłoszenia i tak zostaną przyjęte dopiero w poniedziałek rano. Borecka uważa też, że gmina tu nie zawiniła, choć to gmina zgodziła się by w procesie rekrutacji znalazł się zapis o przyjęciach według kolejności zgłoszeń.

Joanna Kanger, mama Alicji, która chodzi do długołęckiego żłobka, opowiada, że w tamtym roku pod drzwiami też ustawiła się kolejka, ale stać trzeba było ciut krócej, bo tylko całą noc. - Pech chciał, że była burza, ale to i tak nie zraziło stojących - mówi Joanna Kanger, dodając, że żłobek zapewnia fantastyczną opiekę, dlatego rodzicom tak bardzo zależy na miejscu. Niebagatelna rolę odgrywają też opłaty - w publicznych placówkach są nawet trzykrotnie niższe niż w prywatnych.

Z problemem liczby miejsc w żłobkach boryka się wiele samorządów. We Wrocławiu ciężko się dostać nawet do prywatnej placówki - zdarza się, że mamy rekrutują swoje... nienarodzone dzieci.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Agnieszka Szydełko
2017-04-03 20:26:29
z adresu IP: (83.8.xxx.xxx)
Ocena: -2
Dziś złożyłam dokumenty dla dwojga moich dzieci. Byłam o godzinie 13.40. Weszłam jako pierwsza (nie było już nikogo). Moje dzieci zostały zapisane jako 73 i 74 (70 dzieci ma być przyjętych). Pewnie gdybym przyszła wcześniej zmieściłyby się w pierwszej 70-tce. Nawet do głowy mi nie przyszło, żeby stać pod żłobkiem od piątku. O rekrutacji decyduje przede wszystkim LICZBA OTRZYMANYCH PUNKTÓW - mama dziecka niepełnosprawnego nawet jeżeli przyjdzie pod koniec kwietnia, to i tak będzie brana pod uwagę jako jedna z pierwszych. I dobrze. Samotne Mamy też będą brane pod uwagę jako jedne z pierwszych). I dobrze (czy są faktycznie samotne, to kwestia sumienia). Dobrze, że już jest ten jeden żłobek i, że część dzieciaczków będzie miała zapewnioną opiekę. Oby ich Rodzice docenili to, że się dzieci dostały i faktycznie realizowali się zawodowo.
~miastowi i ich żądania
2017-04-03 09:37:12
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -2
anna1234 zostan wójtem to zobaczymy ile złobków otworzysz. Dobrze, że w ogóle jest. A moze nie było by to by nie było problemu.... Zawsze to chociaż szansa dla 50 rodzin. lepsze to niż nic.... ale sie nie docenia tego co sie ma... a prywatnych żłobków jest pełno, wiele matek prywatnie proponuje opiekę nad dzieciem. Dlaczego gmina ma robic dobrze nowo przybłym mieszkancom, uważam że przywileje powinni miec przedewszystkim rdzenni mieszkańce, co od lat tu mieszkają, płacą podatki. A jak komus sie nie podoba to niech sobie zotanie w miescie i tyle w temacie.
~Anna1234
2017-04-03 09:07:46
z adresu IP: (165.225.xxx.xxx)
Ocena: 0
Chora to jest gmina, która od początku istnienia żłobka wie o problemie jakim jest brak miejsc w gminnych placówkach dla dzieci najmłodszych. Do tego dochodzi fakt że z terenu Wrocławia na teren gminy co roku przeprowadza się kilka tysięcy osób, głównie młodych małżeństw z dziecmi. Zobaczmy chociażby sam Kiełczów! Same nowe deweloperki! Właścicielem żłobka jest gmina i to ona już dawno powinna pomyslec o jego rozbudowie albo budowie kolejnego w innej miejscowości. Dlaczego tego nie robi??? Bo jest to nieopłacalne! Koszt miesięczny 1 dziecka w żłobku dla rodzica to ok 500zł. Ale koszty rzeczywiste są o wiele większe, musi pokryc je gmina. Dlatego gmina nie będzie się spieszyć z budową kolejnego żłobka na jej terenie. Dlaczego nie podnieść opłat ale umozliwic wszystkim chętnym rodzicom i dzieciom skorzystanie z możliwości jakie daje złobek? Uwazam ze rodzice te kilka stów więcej by zapłacili by mieć taką możliwość. Opłaty również ustala Rada Gminy...
~chore...
2017-04-02 13:59:35
z adresu IP: (176.120.xxx.xxx)
Ocena: 6
Brać przykład z Wrocławia. Rekrutacja on-linę. Jak pani dyrektor tego nie rozumie to wiele tłumaczy. Czas na zmiany.
~Chore...
2017-04-02 10:37:18
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -7
Chore to jest stanie tam, robienie listy, powoływanie komitetu.... Pani Chmura miała rację. I teraz zamiast być wdzięcznym gminie ze mamy żłobek to robi się z tego chora akcja która sami rodzice nakrecaja.
~PRYMA APRILIS
2017-04-01 22:04:53
z adresu IP: (176.120.xxx.xxx)
Ocena: -4
PRYMA APRILIS nie dajcie się zrobić w jajo :P pozdrowienia dla stojących ze Szczodrego słyszałem, że można kupić miejsce w kolejce
~robert
2017-04-01 21:57:54
z adresu IP: (193.19.xxx.xxx)
Ocena: 8
w poprzednich latach rowniez byl taki sam system, tzn decyduje kolejnosc zgloszen , gmina kompletnie z tym nic nie zrobila ,nasuwa sie proste pytanie dlaczego?
~do zwolnienia
2017-04-01 19:59:55
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nie rozumiem dlaczego wobec Pani Chmury nie zostaną wyciągnięte konsekwencje zawodowe. Jakiś szacunek się powinien należeć Rodzicom!
~Ktosiek
2017-04-01 10:14:34
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: 3
Jak dobrze wiem to, to że ci rodzice ma et jeśli stoją tyle pod żłobkiem to i tak nie oznacza że się te dzieci dostaną. Jest jeszcze wiele innych kryteriów do spełnienia aby dziecko zostało przyjęte. To,że rodzice sporządzili sobie listę który z nich stał pierwszy to ta lista i tak nie będzie brana pod uwagę. Liczy się dostarczenie dokumentów a nie stanie pod żłobkiem
~pryma aprilis
2017-04-01 08:08:33
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 5
Ale ludzie dali się nabrać.......................................... . .. . . . . . . ... . ........ Żartowałem :) chciałbym, żeby to był żart. PRL powrócił do Długołęki. Tzn jest od kilku lat. Taka uchwała.
~ktoś
2017-04-01 08:07:15
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -4
W żłobku jest 60 miejsc ogółem. W tym roku 3-latki nie zostali z automatu przeniesieni do przedszkola. Gmina ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu dla każdego 3-latka. Wedle regulaminu żłobka, dzieci które nie dostały się do przedszkola zostają w żłobku. Zapewne kilka miejsc zostanie przyznanych pracownikom gminy, szkoły, przedszkola. Wniosek prosty o ile będą jakieś miejsca w żłobku to będzie ich niewiele. Może z początku listy ludzie się dostaną ale od 20 miejsca to muszą sobie sami odpowiedzieć czy opłaca im się tam stać i pilnować tej listy. Wedle regulaminu kolejność zgłoszeń jest tylko jednym z kryteriów, więc może miejsca już są obsadzone.
~hehehe
2017-04-01 07:16:46
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
niewiem, dlaczego moj komentarz zotał usunięty..... jak kompromitacja gminy, zamiast sie cieszyć, że jest żłobek to niektórzy maja problemy, przecież to plus dla gminy. Zasady jakie ą takie są, no trudno, moze czas na zmiany regulaminu, nie zmienia to faktu, że jeden nadgorliwy rodzic sobie stanął a reszta przez niego cierpi. A dlaczego ktos ma rozdawac kawe i herbate czy koce, przeciez to chore koczowac trzy dni i noce... i robia to na życzenie kogos kto zaczął a zapewne ten ktoś nawet do gminy podatków jeszcze nie odprowadza a wydaje mu się, że mu sie należy.... i to jest polska rzeczywistość
~Xxx
2017-04-01 05:23:13
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: -9
500+
~Czas na zmiany
2017-04-01 01:07:43
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -1
Najpierw kładą asfalt za dwa lata go zrywają. No i uchwala o tym, że decyduje kolejność złożenia wniosku... brak mi słów. Rok temu też tak było. Brak transparentności, układy i układziki.Pani Wójt z tego co wiem szykuje się na Oleśnicę.Czas na zmiany.
~Żłobek
2017-03-31 21:12:01
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 4
A jakiś czas temu likwidowali żłobki,a teraz by się przydały, żeby Rodzice nie stali żeby zapisać pociechy.????????
~śmieszne
2017-03-31 20:31:02
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -6
Komitet kolejkowy.... kon by ie uśmiał a pan dowodzący... masakra....
~Polska rzeczywistosc
2017-03-31 16:04:26
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -1
Wstyd i kompromitacja gminy !!! Ciekawe czy ktos rozda tum ludziom cieple koce i herbate ?! Zenada i skandal dac 500 + a pozniej sie martwcie kto te dzieci ma pilnowac. Podziwiam rodzicow ze maja i musza miec cierpliwosc !
~juz za rok
2017-03-31 15:12:49
z adresu IP: (83.21.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ktoś jeden napędził maszynę i reszta stoi... nawet jest jakaś lista, ciekawe czy Ci rodzice zamierzają stać tam trzy dni?
~Matka
2017-03-31 13:29:55
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 10
Dlaczego gmina nie zrobi rekrutacji on line jak to jest we Wrocławiu. To rozwiązanie jest znakomite i bez weekendowych kolejek