Na co mogą liczyć dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni? [SŁUCHAJ]

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2017-05-09 22:10 | Zmodyfikowano: 2017-05-09 22:10
A|A|A

Jaś; fot. archiwum prywatne

Jaś urodził się bez stopy i bez kolana, ale jest szansa, że w przyszłości będzie chodził z własną kończyną. To wszystko dzięki operacjom w słynnej klinice dr Paley'a w USA. Zwykle rodzice dzieci z wadami wrodzonymi sami zbierają pieniądze na leczenie za oceanem. Koszt to około miliona złotych. Jednak w tym przypadku profesor Szymon Dragan z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podpisał wniosek o sfinansowanie przez NFZ wyjazdu do szpitala na Florydzie. W rezultacie chłopiec przechodzi drugi etap leczenia, a efekty są rewelacyjne:

- Ma założony taki specjalny aparat ze stabilizatorem zewnętrznym. W tej chwili specjalnie rozciągany jest staw kolanowy. Tak naprawdę pozostało raptem około 3 centymetrów, przy tej wyjściowej znacznie większej różnicy - mówi Szymon Dragan. 

Jak w Polsce leczyć dzieci z podobnymi problemami? O tym będą w czwartek i piątek we Wrocławiu dyskutować światowej klasy ortopedzi. Wśród zaproszonych jest między innymi dr Paley. Poza wymianą doświadczeń specjaliści i zaproszeni goście z Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ porozmawiają o stworzeniu krajowego programu leczenia dzieci z wadami wrodzonymi. Więcej  na ten temat w Radiowym Oddziale Ratunkowym. 

Posłuchaj: 

Cz.1

Cz.2

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama