Wystawa „Festung Demenz" i Bryły Platona

pk, inf. prasowa | Utworzono: 2017-05-12 20:45 | Zmodyfikowano: 2017-05-12 20:45
A|A|A

Podczas majowej wystawy w ramach projektu Bryły Platona w Klubokawiarni Mleczarnia zrobi się bardzo wrocławsko za sprawą sztuki Michała Węgrzyna. Koncepcja cyklu "Festung Demenz", który zostanie zaprezentowany polega na stworzeniu własnego "pokoju rzymskiego" złożonego z fragmentów miasta Wrocławia, gdzie obecnie mieszka artysta.

Główna inspiracja to miejsca, które są w pewnym sensie zapomniane, niedostrzegane – stare kamienice, zrujnowane budynki odzwierciedlające dawne wydarzenia. Właśnie dlatego słowo "demenz" (niem. demencja) zostało umieszczone w tytule jako przeciwieństwo słowa "memory". Także "pałac" został zastąpiony przez "festung" (twierdza) jako lepiej kojarzące się z miastem.

Każdy obraz bazuje na dokumentacji fotograficznej. Zdjęcia pomagają artyście zapisywać i zachowywać wrażenia wzrokowe związane z miejscami. Poprzez umieszczanie tych scen w swoich obrazach zamienia je we "wspomnienia" i utrwala. Każdy taki fragment stanowi konstrukcję fortecy. Studium twarzy zostało wkomponowane, aby wśród nieruchomych brył architektonicznych odwołać się także do żywego pierwiastka ludzkiego.

wernisaż wystawy malarstwa Michała Węgrzyna

18 maja 2017, godz. 18:00

Klubokawiarnia Mleczarnia

Włodkowica 5, Wrocław

BRYŁY PLATONA – Bryły Platona to wspólna inicjatywa Galerii Sztuki Platon oraz wrocławskiej Klubokawiarni Mleczarnia pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mająca na celu wyróżnienie i uhonorowanie młodych debiutujących twórców. Przedsięwzięcie skierowane jest do studentów i młodych absolwentów kierunków artystycznych uczelni wyższych z całej Polski. Jest to inicjatywa społeczna, której celem jest promocja i edukacja debiutujących twórców w zakresie funkcjonowania na rynku sztuki i późniejszej działalności artystycznej.

MICHAŁ WĘGRZYN – ur. 10.08.1989 r. w Wałbrzychu. Absolwent ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2014 r. obronił dyplom na kierunku malarstwo w pracowni prof. Krzysztofa Skarbka oraz dyplom z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego. W trakcie swoich studiów przez kilka lat współpracował z Gdańską Szkołą Muralu. Od kilku lat bierze udział w akcjach artystycznych wychodzących poza tradycyjne malarstwo sztalugowe.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama