Finał Millennium Docs Against Gravity

pk, mat. prasowe | Utworzono: 2017-05-17 21:32 | Zmodyfikowano: 2017-05-17 15:56

14 filmów dokumentalnych pokazywanych podczas Millennium Docs Against Gravity walczy o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3 000 euro. Do dolnośląskiej nagrody nominowane zostały jedne z najciekawszych tytułów 14. edycji festiwalu - wśród nich m.in. nowe filmy Ulricha Seidla ("Safari") i Siergieja Łoźnicy ("Austerlitz"), nominowany do Oscara obraz "Nie jestem twoim murzynem" Raoula Pecka czy wstrząsający "Ostatni w Aleppo" Ferasa Fayyada.

W "czternastce" znalazła się też antygrawitacyjna komedia "Amatorzy w kosmosie" Maxa Kestnera, opowiadający o zmieniającej się Europie "Dobry listonosz" Tonislawa Hristowa i poruszający portret charyzmatycznego niemieckiego artysty i teoretyka sztuki Josepha Beuysa ("Beuys. Sztuka to rewolucja" w reżyserii Andresa Veiela). O tym, który tytuł zostanie tegorocznym zdobywcą Grand Prix zadecyduje Jury w składzie: Agnieszka Wolny-Hamkało, Robert Gonera i Konrad Imiela.

Pełna lista filmów nominowanych do Grand Prix Dolnego Śląska.

Decyzję Jury poznamy w sobotę, 20 maja o godzinie 18:00 podczas gali wręczenia Grand Prix Dolnego Śląska. Po ogłoszeniu laureata premierowo zaprezentowany zostanie film "Breaking A Monster" w reżyserii Luke'a Meyera, opowiadający o fenomenie nastoletniego, afroamerykańskiego zespołu metalowego.

Muzyka metalowa to domena długowłosych białych mężczyzn o nordyckich rysach twarzy, składy o innym pochodzeniu etnicznym nadal należą do rzadkości. Być może dlatego właśnie wideo, które grupa trzech utalentowanych czarnoskórych chłopców - o których opowiada film - wrzuciła na YouTube, relacjonujące ich trashmetalowy występ na Times Square, natychmiast stało się hitem sieci, gromadząc przeszło 2,5 miliona odsłon?

 

Zwiastun filmu "Breaking A Monster":

Zeszłorocznym laureatem Grand Prix Dolnego Śląska była "Sonita" irańskiej reżyserki Rokhsareh Ghaem Maghami. Jury postanowiło nagrodzić tytuł, który w przejmujący sposób ukazuje los uchodźcy i los kobiety w męskim świecie, a także uczciwie przedstawia proces powstawania samego filmu - pisała o zwycięzcy kapituła A.D. 2016: Dorota Monkiewicz, Agnieszka Zwiefka i Adam Kruk.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.