12-latka z Syrii twarzą Brave Kids 2017

Gregor Niegowski, na podstawie mat. prasowych | Utworzono: 2017-05-23 21:52 | Zmodyfikowano: 2017-05-23 21:53

Z plakatu patrzy na nas dziewczynka o delikatnym uśmiechu, w której oczach można dostrzec dużą wrażliwość i zaciekawienie. Mimo wielu nieszczęść, jakie ją dotychczas spotkały, na jej twarzy widać dużą ufność. To Tahani Mohammad – mała mieszkanka Syrii, która wraz z rodziną ze względu na wojnę musiała uciekać ze swojego kraju. Autorką zdjęcia jest wrocławianka - Natalia Salloum. Przygotowując projekt artystyczny dla Brave Kids, rozdała dzieciom kartki papieru z prośbą aby napisały coś o sobie.

Tahani napisała tak:

„Nazywam się Tahani. Pochodzę z Syrii, z miasta Ar-Rakka. Tam się urodziłam, wychowałam, chodziłam do szkoły. Stamtąd są moi przyjaciele i rodzina. Po szkole, z przyjaciółmi, bawiliśmy się na podwórku. Bardzo za tym tęsknie. Lubiłam szkołę, lubiłam wolność, którą tam mieliśmy. Kiedy zaczęła się wojna, świat zawirował. Wszystko się zmieniło i straciliśmy grunt pod stopami. Zostawiliśmy nasze małe mieszkanko w Ar-Rakka, szkołę, przyjaciół.

Zostawiliśmy wszystko. Moje małe marzenia zostały gdzieś tam, w gruzach. Wyruszyliśmy do Libanu, szukać bezpieczeństwa. Do Libanu, o którym nic nie wiedziałam. Jak tam jest? Co nas tam spotka? Mieszkamy w namiocie. Pracuję na polu ziemniaków. Przeżyłam wojnę, ale nie potrafię się odnaleźć w tej nowej, szarej rzeczywistości”.

Dzieci uczestniczące w programie Brave Kids pokazują, że są silne i odważne. Już w przyszłym miesiącu przybędą do Polski z różnych stron świata. Zatrzymają się w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu, Białymstoku i Obornikach Śląskich. Zamieszkają u polskich rodzin, które cały czas mogą się zgłaszać.

W tym roku gościć będą również w Koszycach na Słowacji i w regionie Samtskhe-Javakheti w Gruzji.

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 r. Umożliwia on spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. Dzięki niemu młodzi artyści, często z ubogich środowisk lub doświadczający trudnych warunków życiowych, mają szansę spotkać się, zaprzyjaźnić i rozwijać swoje talenty. W czasie pobytu w Polsce uczestniczą w warsztatach i spotkaniach, a także wymieniają się umiejętnościami artystycznymi na zasadzie „dzieci uczą dzieci”. Przygotowują również niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których łączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji.

WIĘCEJ O PROJEKCIE BRAVE KIDS: HTTP://WWW.BRAVEKIDS.EU/

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.