Dziś 69. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego [PROGRAM OBCHODÓW]

IAR, Dorota Czubaj, jk | Utworzono: 2017-05-25 13:55 | Zmodyfikowano: 2017-05-25 14:01
Dziś 69. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego [PROGRAM OBCHODÓW] - zdjęcia: http://pilecki.ipn.gov.pl
zdjęcia: http://pilecki.ipn.gov.pl

69 lat temu w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie komuniści wykonali wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Wcześniej, przez wiele miesięcy bohater podziemia niepodległościowego i dobrowolny więzień Auschwitz, autor raportów o Holokauście, przeszedł w mokotowskim więzieniu brutalne śledztwo.

Rotmistrz Pilecki został uznany przez historyków za jednego z najdzielniejszych żołnierzy II wojny światowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim 1944 roku. Po wojnie z polecenia gen. Andersa wrócił do Polski. Miał zorganizować siatkę wywiadowczą, która będzie informowała władze polskie na uchodźstwie o sytuacji w kraju rządzonym przez komunistów.

Aresztowany przez komunistów po brutalnym śledztwie powiedział żonie, że Auschwitz - w porównaniu z więzieniem UB - to była igraszka.

W czwartek we Wrocławiu zorganizowano wizytę w zakładzie karnym przy ul. Kleczkowskiej. Uczestnicy zostali oprowadzeni trasą śladami dokonanych zbrodni w okresie wojny i komunizmu. Znacznie inny charakter będą miały wydarzenia wieczorne. - Tradycyjnie uczcimy Witolda Pileckiego przy pomniku na promenadzie Staromiejskiej. To będzie chwila zadumy i refleksji - mówi Dominika Arendt-Witchen z Inicjatywy Historycznej:

Spotkanie pod pomnikiem Pileckiego na promenadzie Staromiejskiej rozpocznie się o godz. 21. Dzisiejsze obchody to zwieńczenie trwających od 13 maja wydarzeń, które miały wroclawianom przybliżyć postać rotmistrza.

Witold Pilecki herbu Leliwa, ps. „Witold”, „Druh”, nazwiska konspiracyjne: „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński urodził się 13 maja 1901 w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.

Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.