Tom Dumoulin wygrał 100. edycję Giro d'Italia. Udany występ kolarzy CCC Sprandi Polkowice

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2017-05-29 07:00 | Zmodyfikowano: 2017-05-29 07:00

Tom Dumoulin (Sunweb) na ostatnim etapie, będącym jazdą indywidualną na czas zajął drugie miejsce. Holender o 15 sekund przegrał ze swoim rodakiem Josem van Emdenem. Wystarczyło mu to jednak do triumfu w klasyfikacji generalnej.

Na drugie miejsce spadł liderujący przed decydującym etapem Nairo Quintana. Kolumbijczyk był na trasie z toru Monza do Mediolanu był dopiero 27., tracąc minutę i 39 sekund do zwycięzcy. W klasyfikacji generalnej Quintana przegrał tytuł z Dumoulinem o 31 sekund. Trzeci w łącznej stawce był Włoch Vincenzo Nibali (40 sekund straty).

Wyścig Giro d'Italia udanie zakończyli kolarze CCC Sprandi Polkowice. Na ostatnim 29-kilometrowym etapie, 9 miejsce zajął Słoweniec Jan Tratnik (57 sekund straty do zwycięzcy), a 11 był Marcin Białobłocki (1 min. 4 sek.). Jego kolega z zespołu Maciej Paterski uplasował się na 39 pozycji. Tomasz Marczyński z Lotoo Soudal był 62., Michał Gołaś ze Sky 88., a Łukasz Owsian z CCC 106.

W klasyfikacji generalnej najlepszym zawodnikiem dolnośląskiej grupy był Jan Hirt. Czech zajął 12 miejsce. Wśród Polaków najszybszy był Tomasz Marczyński - 47 pozycja. Łukasz Owsian ukończył Giro d'Italia na 88 pozycji, Maciej Paterski na 137., Michał Gołaś na 141., a Marcin Białobłocki na 159.

Klasyfikację górską wygrał Hiszpan Mikel Landa (Sky), a punktową Kolumbijczyk Fernando Gaviria (Quick-Step).