Pancerni ze Świętoszowa najszybsi [ZOBACZ ZDJĘCIA]

| Utworzono: 2017-06-07 11:40 | Zmodyfikowano: 2017-06-07 11:40
A|A|A

Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło

Oto dalsza treść "meldunku" i zestaw fotografii:

"Już o 8 rano 6 czerwca pierwszy czołg Leopard 2A4 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej otrzymał rozkaz do przejścia na drugi brzeg rzeki. Ważący ponad 50 ton czołg pokonuje rzekę przejeżdżając po jej dnie, a jeśli głębokość wody przekracza wysokość pojazdu, wykorzystywane jest dodatkowe rozwiązanie, w postaci specjalnie skonstruowanej wieży, zamieszczonej na włazie dowódcy.

Dzięki temu czołgi są w stanie pokonać rzeki nawet o głębokości czterech metrów. Ale wtedy oczami kierowcy jest dowódca, który w czasie pokonania przeszkody wodnej znajduje się w wieży i prowadzi kierowcę na drugi brzeg.

- Przygotowanie czołgu Leopard 2A4 do przeprawy zajmuje około 15 min. Najważniejsze to sprawdzenie wszystkich elementów oraz zgranie dowódcy i kierowcy, gdyż razem pokonują rzekę. – mówił dowódca jednego z ćwiczących plutonów, porucznik Michał Tyjewski.

Następne Odrę pokonały bojowe wozy piechoty BWP-1, z 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów, wchodzącego w skład świętoszowskiej brygady. Na drugim brzegu rzeki znalazły się także pojazdy kołowe, które pokonały Odrę na pływających transporterach PTS, z 5 Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama