Gmina Głuszyca stawia na fotowoltaikę i ekologię!

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2017-06-19 10:27 | Zmodyfikowano: 2017-06-19 10:38
A|A|A

Już po raz trzeci udało się uzyskać dofinansowanie na montaż paneli produkujących energię elektryczną na domach mieszkańców. Wysoko oceniony wniosek zajął 3 spośród 19 miejsc, co zagwarantowało blisko 7 milion złotych na realizację projektu. Tym razem na elektryczności nie koniec. Co jeszcze obejmie dofinansowanie? Odpowiada Roman Głód - Burmistrz Głuszycy

- Po pierwsze budowę instalacji fotowoltaicznych, jak również wymianę pieców centralnego ogrzewania na piece ekologiczne.

Pieniądze można przeznaczyć na instalacje fotowoltaiczne, ale nie tylko. Dotacja obejmie też wymianę pieców węglowych na nowoczesne gazowe lub pelletowe. W okresie zimowym ograniczy to możliwe problemy ze smogiem. Prowadzone w gminie badania nasłonecznienia wykazują, że instalacje solarne również się sprawdzają. Zmienia się też nastawienie mieszkańców co skutkuje kolejką chętnych do wykorzystania dotacji.

Głuszyca jako lider projektu na odnawialne źródła energii - otrzymała 7 milinów złotych. To już trzeci tego typu program w ostatnich latach. Lada dzień rozpocznie się montaż instalacji na szkołach. W poprzednim programie skorzystało 35 beneficjentów. Wśród nich Pan Janusz Pawłowski prowadzący agroturystykę. Jak mówi - chętnie skorzystałby jeszcze raz.

- Jasne, że się sprawdza, gdybym miał możliwość skorzystania z kolejnego tego projektu to jak najbardziej. Takie 12 paneli fotowoltaicznych może wystarczyć, w okresie letnim, na potrzeby 4 - osobowej rodziny, ale nie na potrzeby agroturystyki, którą prowadzę, dlatego potrzebuje więcej. 

Energię używa się do własnych celów, a gdy nie ma zapotrzebowania, można ją przekazać do sieci. Dzięki specjalnemu licznikowi - dostawca energii odpowiednio pomniejszy nam wysokość rachunku. Zainteresowanie rośnie. Gmina szacuje, że za pozyskane pieniądze uda się zrealizować nawet 140 przydomowych instalacji.

Wkrótce też rusza realizacja poprzedniego programu, w ramach którego instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na gminnych budynkach użyteczności publicznej.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama