Wrocław wspiera wolność słowa

Bartosz Tomczak, mat. prasowe | Utworzono: 2017-07-31 17:20
Wrocław wspiera wolność słowa - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Azyl w naszym mieście znalazł Umar Abdul – Nasser, poeta i muzyk z Iraku, z którym spotkał się dzisiaj Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Wrocław to nie tylko miasto spotkań, ale i miasto wolności. Miasto, które pamięta mroczne czasy komunizmu i represje, które dotykały zaangażowanych w walce o wolność wrocławskich artystów. Dlatego zaangażowaliśmy się w ICORN i będziemy pomagać represjonowanym pisarzom z całego świata. Zapewnimy im bezpieczeństwo i dobre warunki do życia oraz twórczości – Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

ICORN (International Cities of Refuge Network) to Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia Pisarzy. Istnieje od 2005 roku i ma siedzibę w Stavanger w Norwegii. W 2006 roku nastąpiło oficjalne powołanie Sieci, która wówczas zrzeszała piętnaście miast. Obecnie na rzecz pisarzy zagrożonych oraz niemogących swobodnie tworzyć we własnej ojczyźnie działa łącznie sześćdziesiąt pięć miast z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Ameryki Łacińskiej,a w planach jest rozszerzenie programu na obszar Południowej Afryki, Australii i Azji. Wrocław dołączył do ICORN-u w październiku 2015 i jest drugim miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, które przystąpiło do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (od 2011 roku członkiem ICORN-u jest również Kraków).

Celem programu jest dawanie schronienia i udzielanie pomocy oraz zapewnienie przestrzeni twórczej represjonowanym pisarzom - najczęściej ukrywającym się lub objętym zakazem druku w swoim kraju. Miasto członkowskie na dwa lata staje się domem dla wybranego twórcy. Udziela mu stypendium, umożliwia pracę twórczą, zapewnia mieszkanie, lekcje języka danego kraju oraz wszelką niezbędną pomoc.

Kiedy Prezydent Rafał Dutkiewicz i dyrektor zarządzający ICORN-u Helge Lunde podpisywali w 2015 roku list intencyjny, na mocy którego Wrocław stał się miastem członkowskim Sieci, nie znano jeszcze nazwiska artysty, który tutaj zamieszka. Dziś miasto z radością czeka na swojego gościa i jest w pełni gotowe na jego przyjęcie. Będzie nim Irakijczyk Umar Abdul - Nasser pochodzący z Mosulu. Ma trzydzieści dwa lata, mówi po arabsku i bardzo dobrze po angielsku. Jest poetą i muzykiem, który w swojej twórczości często powraca do tematu pokoju. Specjalizuje się w poezji mówionej, wygłaszając własne utwory do autorskiego akompaniamentu muzycznego. Jest uważany za poetę eksperymentującego, a wiele ze swoich występów publikował w Internecie poprzez YouTube.

Sytuacja Umara skomplikowała się w czerwcu 2014 roku, gdy grupy zbrojne nazywające się Państwem Islamskim (IS) weszły do Mosulu, gdzie poeta żył z rodziną. Drastycznie zostały ograniczone swobody ludności. Rozpoczęły się również groźby i prześladowania tych, którzy potępiają działania bojówki. Twórczość Umara i jego kolegów muzyków została uznana przez IS za niezgodne z Prawem Islamskim. Od września 2014 roku poeta ukrywał się w różnych miejscach odizolowany od rodziny i przyjaciół, którym bojówkarze IS również grozili.

Wrocław czekał na przyjazd pisarza ponad rok – dopiero pod koniec 2016 roku udało mu się uciec z Mosulu i rozpocząć przygotowania do przyjazdu do Polski. Gdy stypendysta zadomowi się już w naszym mieście, Wrocławski Dom Literatury planuje zorganizować prezentacje jego twórczości, tak by mieszkańcy miasta i całej Polski mogli lepiej poznać swojego gościa. Walkę o wolność słowa i zapewnienie przestrzeni twórczej represjonowanym pisarzom Wrocław uważa za swój obowiązek i ogromną wartość.

Jedną z najsłynniejszych stypendystek ICORN-u była do tej pory laureatka Literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, która lata 2006-08 spędziła w Göteborgu. Podczas Walnego Zgromadzenia Sieci ICORN w Paryżu w 2016 roku z jej ust padły istotne słowa:

Miasta schronienia dają nam nie tylko azyl i środki do pracy, ale także są ocaleniem dla duszy. Pozwalają nam uratować wrażliwość na otaczający nas świat, na niuanse ludzkich zachowań.

Do tej pory schronienie w miastach Sieci otrzymało ponad stu siedemdziesięciu artystów. Są to w większości pisarze, dziennikarze, tłumacze i redaktorzy, ale także (od 2014 roku): muzycy i artyści wizualni.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.