Samochodem przez Wrocław lat siedemdziesiątych [ZOBACZ]

Dorota Kuźnik, BT | Utworzono: 2017-08-09 18:00 | Zmodyfikowano: 2017-08-09 18:00
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Przed siedzibą muzeum, przy Grabiszyńskiej stanęły Syrena, Fiat 126p, czyli tzw. Maluch, a także Nysa.

- Ponadto do zobaczenia jest ponad 70 zdjęć, pokazujących Wrocław, od motoryzacyjnej strony - mówi Juliusz Woźny - rzecznik Centrum Historii Zajezdnia.

- Tutaj na przykład pokazujemy parkingi w Rynku. W Rynku była stacja benzynowa, o czym już niewiele osób pamięta. Rynek wrocławski można było kiedyś objechać tramwajem dookoła, były tory. Opowiadamy o tym wszystkim poprzez historię motoryzacji.

Otwarcie wystawy opóźniło się o kilkanaście minut, ponieważ jadąca na miejsce Syrenka po drodze się zepsuła. Teraz już wszystkie samochody stoją na placu i można je podziwiać do 25 sierpnia.

WYSTAWA SAMOCHODEM PRZEZ WROCŁAW LAT SIEDEMDZIESIĄTYCH

Lata 70. minionego wieku to bez wątpienia jeden z najciekawszych okresów w historii polskiej motoryzacji. To właśnie wtedy marzenia milionów Polaków o własnym samochodzie stały się realne dzięki rozpoczęciu produkcji Polskiego Fiata 126p. Motoryzacja rozpalała masową wyobraźnię, a codzienna prasa rozpisywała się o kolejnych osiągnięciach rodzimej motoryzacji.

Wśród dziennikarzy śledzących ten fenomen byli dwaj świetni fotoreporterzy „Wieczoru Wrocławia” – Stanisław Kokurewicz oraz Zbigniew Nowak. To na podstawie ich prac znajdujących się w zbiorach Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” stworzono wystawę „Samochodem przez Wrocław lat 70.” oddającą niezwykłego ducha tamtego okresu.

Ekspozycja, którą już od 9 sierpnia będzie można oglądać na placu przed Centrum Historii Zajezdnia, zabierze nas w podróż po ulicach Wrocławia pełnych pięknych aut. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi unikalne fotografie „Motozbytu” przy ul. Kamiennej, nieistniejącej już stacji benzynowej na Rynku, czy oryginalnych serwisów samochodów. Jej autorem jest dr Piotr Sroka, pracownik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Poza tym, na ekspozycji zobaczymy fotografie dokumentujące budowę trasy W-Z oraz inne wielkie ówczesne inwestycje drogowe. Przedstawiona na zdjęciach opowieść z pewnością zainteresuje nie tylko wielbicieli klasycznej motoryzacji, ale i miłośników historii Wrocławia. Wystawie towarzyszyć będą zabytkowe samochody – „maluch” i „syrenka”.

Wystawa „Samochodem przez Wrocław lat 70.” jest odpowiedzią na oczekiwania wrocławian odwiedzających Centrum Historii Zajezdnia. Wiosną tego roku zaproszono mieszkańców miasta do wrzucania do tzw. „skrzynki marzeń” pomysłów na wydarzenia, w których chcieliby wziąć udział lub wystaw jakie chcieliby zobaczyć.

Ekspozycję będzie można oglądać od 9 do 25 sierpnia 2017 r. na placu przed Centrum Historii Zajezdnia. Wstęp wolny.

Partnerem wystawy jest MotoClassic Wrocław oraz Muzeum Motoryzacji Topacz.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama