Cztery zmysły to w sam raz. Przyjdź na warsztaty

Kamila Januszko, BT | Utworzono: 2017-08-26 13:00 | Zmodyfikowano: 2017-08-26 13:00
A|A|A

fot. Jerzy Wypych

Sandra i Witek są osobami niewidzącymi, ale nie zamykają się w domu. Wręcz przeciwnie, organizują spotkania, na których przełamują stereotypy i uczą, jak prawidłowo pomagać osobom poruszającym się z laską lub psem przewodnikiem. Takie właśnie warsztaty ruszają dzisiaj w Parku Tołpy. Uczestnicy założą oklejone taśmą gogle, nauczą się poruszać z białą laską i odbierać komunikaty od przewodników.

- Bardzo często dostajemy informacje, które są nieprzydatne. Prosty przykład. Stoję naprzeciwko osoby widzącej i dostaję informację, że muszę iść „tam”. I tak samo jak państwo przy radioodbiornikach mnie widzą i nie macie pojęcia co ja pokazałem, tak samo ja nie wiem gdzie iść.

- Druga część naszych warsztatów będzie polegała na tym, że będziemy sobie spacerować. Jedna osoba będzie miała otwarte oczy a druga będzie z opaską i pójdziemy sobie w miasto. 6 par niewidomego z przewodnikiem. Będziemy doświadczać miasta, hałasów, przejścia przez ruchliwą ulicę.

Wszystko po to, by nabrać odwagi w kontaktach z osobami niewidzącymi i nauczyć się, jak pomóc im poruszać się w przestrzeni miejskiej, a jakich zachowań unikać.

- Uczestnicy stwierdzili po przejściu przez wszystko co dla nich przygotowaliśmy, że najważniejszą rzeczą jaką zyskali jest odwaga w kontakcie z osobą niewidomymi. Nie czują stresu kiedy wyobrażają sobie, że mają podjeść np. na przystanku czy gdziekolwiek indziej, do osoby niewidomej i zaproponować pomoc, ponieważ już wiedzą jak się zachować, a czego unikać.

Warsztaty są bezpłatne, ale trzeba się na nie zapisać. Kolejna tura w następną sobotę. Wszystkie informacje znajdziecie na facebooku „Cztery zmysły to w sam raz”.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama