Policyjne kontrole lombardów

z materiałów policji | Utworzono: 2017-08-31 15:10 | Zmodyfikowano: 2017-08-31 15:10
A|A|A

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w poniedziałek 28 sierpnia br. prowadzili kolejne kontrole miejsc, w których udzielne są pożyczki pod zastaw różnego rodzaju przedmiotów. Tego typu działania są realizowane cyklicznie przez funkcjonariuszy, ponieważ często właśnie tam trafiają rzeczy pochodzące z włamań i kradzieży. W trakcie jednej z takich kontroli policjanci ujawnili dwa telefony komórkowe i dwa rowery, które były wcześniej skradzione. Teraz właściciele przedmiotów zostaną poinformowani przez funkcjonariuszy o odnalezieniu ich mienia, a osoby mające związek z przestępstwami kradzieży lub paserstwa muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną.

Funkcjonariusze przypominają, że osobie popełniającej przestępstwo kradzieży grozić może kara do 5, a kradzieży z włamaniem nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku popełnienia przestępstwa rozboju, za kratki można trafić nawet na 12 lat. Karnie odpowie też ten, kto skupuje mienie pochodzące z kradzieży, ponieważ popełnia wtedy przestępstwo paserstwa zagrożone zgodnie z kodeksem karnym karą do 5 lat pozbawienia wolności. Za nieumyślne paserstwo może również odpowiedzieć osoba posiadająca rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności może i powinna przypuszczać, że pochodzi ona na przykład z kradzieży.

Naszą czujność powinny wzbudzić wszystkie okoliczności, które powodują, że przedmiot wydaje się nam "podejrzany", a mogą to być: wyjątkowo niska cena, nietypowe miejsce transakcji albo zachowanie sprzedającego, który wzbrania się przed podaniem swojego nazwiska lub podpisaniem jakiejkolwiek umowy sprzedaży.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama