Legnica: Zakończyły się uroczystości z okazji wybuchu II wojny światowej

Andrzej Andrzejewski, mk | Utworzono: 2017-09-01 17:00 | Zmodyfikowano: 2017-09-01 17:00
A|A|A

Znicze pojawią się również na grobach żołnierzy Armii Radzieckiej. Wanda Puchała ze Związku Sybiraków podkreśla, że w tej legnickiej tradycji nie ma niczego niestosownego. 

-Żołnierz walczył razem z nami, z polskim żołnierzem o wyzwolenie. Żołnierzy za ich walkę trzeba szanować. Uważam, że to święto powinno łączyć wszystkich i nie robić jakichś podziałów.

Ta miejska tradycja upamiętniająca ofiary II wojny światowej, narodziła się w latach 50. ubiegłego wieku. Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski podkreśla, że w ten sposób poznają się się reprezentanci kilku pokoleń.

-To się należy też tym kombatantom, którzy dziś tutaj stoją. By właśnie byli tutaj ci młodzi ludzie, dla których walczyli o wolność naszego kraju. A dzisiaj nie są osamotnieni, tylko właśnie są w towarzystwie młodych ludzi, którzy przejmą pałeczkę pamięci historycznej o wolności i walce o niepodległość naszego kraju.

1 września wieczorem mieszkańcy zapalają również znicze na grobach żołnierzy armii czerwonej, którzy zginęli podczas walk w 1945 roku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama