Tłumy oddały krew dla Węgrów. Dziś mija 61 lat od symbolicznej zbiórki w Legnicy

Andrzej Andrzejewski, el | Utworzono: 2017-10-23 09:21 | Zmodyfikowano: 2017-10-23 09:21
A|A|A

Jednym z prężniejszych ośrodków takiej pomocy była wówczas Legnica. Dlatego w niedzielę  w rynku miasta odsłonięta została tablica upamiętniająca tę akcję. - To ważny moment w naszej historii - uważa Wacław Szetelnicki, przewodniczący Rady Miejskiej. - Ci którzy przyjadą do Legnicy, zapoznają się, że Legnica nie była tylko "Małą Moskwą". Była też ośrodkiem, w którym ludzie utożsamiali się z takimi wartościami, jak solidarność, wolność... walką na rzecz obalenia komunizmu w Polsce - dodaje

Chętnych do pomocy dla walczących ze stalinowskim reżimem było tak wielu, że w szpitalu przy ul. Murarskiej trzeba było przygotować specjalne stanowisko. W niedzielę, w przeddzień 61 rocznicy wybuchu powstania na Węgrzech, na legnickim Rynku odsłonięta została tablica z kamienną dedykacją... "Mieszkańcom Legnicy wyrażającym swoją solidarność z węgierską rewolucją i walką o wolność 1956 roku"

Pamiątkowa tablica - oprócz napisu w dwóch językach - przedstawia zarys budynku węgierskiego parlamentu. Całość otoczona jest splecionymi ramionami. 

Tablicę pamiątkową ufundował węgierski rząd.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama