Dolny Śląsk na Astana EXPO 2017

z informacji prasowych | Utworzono: 2017-09-05 11:50 | Zmodyfikowano: 2017-09-05 11:50
A|A|A

Fot. materiały prasowe

Jednym z najważniejszych punków programu jest zaplanowany na dzisiaj, Dzień Gospodarczy Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego odbędzie się współorganizowane przez DAWG Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną możliwości inwestycyjne i eksportowe województwa. Ideą jest budowanie rozpoznawalności i wzmacnianie wizerunku regionalnej gospodarki i marki Dolny Śląsk szczególnie na azjatyckich rynkach - jednych z najbardziej perspektywicznych rynków zbytu.

W trakcie forum odbędzie się także sesja spotkań biznesowych z potencjalnymi partnerami z Kazachstanu oraz państw uczestniczących w EXPO. Do współpracy gospodarczej i rozmów B2B zaproszeni zostali przedsiębiorcy z Kazachstanu, jak również innych krajów azjatyckich, ze szczególnym uwzględnieniem branż: odnawialne źródła energii- w tym energetyka wiatrowa, technologie związane z przetwarzaniem, biomasy i wytwarzaniem energii z odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, energetyka tradycyjna i przyszłość technologii wytwarzania energii z węgla, digitalizacja rynku energii, nowoczesne technologie wydobywcze, czyste technologie węglowe oraz wychwytywanie, składowanie i utylizacja CO2, budownictwo i rewitalizacja terenów poprzemysłowych, innowacyjne maszyny i urządzenia górnicze, klastry energetyczne, energomobilność, budynki przyszłości.

- Celem DAWG jest znalezienie partnerów gospodarczych, zainteresowanych inwestycjami w Polsce, którzy nie zamierzają wykorzystywać instytucji publicznych do pośredniczenia w prowadzeniu ekspansji gospodarczej. Np. kraje Europy Zachodniej i Ameryki Północnej niechętnie korzystają z pomocy polityków realizując swoje zagraniczne inwestycje. Dlatego biorąc pod uwagę fakt uczestniczenia 116 krajów oraz 18 organizacji międzynarodowych, z pewnością warto będzie nawiązać kontakty w szczególności z przedstawicielami Europy Zachodniej i Ameryki Północnej jako instytucja otoczenia biznesu – mówi Baniamin Noga, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. - Pamiętajmy, że inwestycje zagraniczne to nie tylko Mercedes czy LG, ale to także nawet jednoosobowe przedstawicielstwa firm zagranicznych, których implementacją na Dolnym Śląsku jesteśmy bardzo zainteresowani. Wcale nie mniej ważnym celem jest poszukiwanie rynków zbytu dla dolnośląskich eksporterów. Nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą bezpośrednio brać udział w EXPO z przyczyn ekonomicznych czy organizacyjnych. Dlatego DAWG, jako Agencja Współpracy Gospodarczej, powinna angażować się w poszukiwanie partnerów na całym świecie dla firm z naszego regionu dysponujących potencjałem eksportowym - dodaje prezes Noga.

Astana EXPO 2017 jest pierwszym punktem projektu ekspansji zagranicznej województwa dolnośląskiego, w ramach którego promowane będą głównie branże: motoryzacyjna, RTV i AGD, chemiczna, kosmetyczna, rolno-spożywcza, maszynowa, budowlana i meblarska. Do końca tego roku zaplanowano także misje do Niemiec i Włoch, a w przyszłym do Wietnamu, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Wielkiej Brytanii, Danii, Korei, Francji i Austrii.                                                                                Promocja gospodarcza województwa będzie uwzględniała inteligentne specjalizacje regionu, czyli obszary o największym obecnie potencjale rozwojowym: branżę chemiczną i farmaceutyczną, mobilność przestrzenną, żywność wysokiej jakości, surowce naturalne i wtórne, produkcję maszyn urządzeń, obróbkę materiałów oraz technologie informacyjno – komunikacyjne (ICT). Promowane będą także innowacyjne projekty, produkty i usługi powstające na Dolnym Śląsku. Zagraniczne środowiska biznesowe mają bowiem ograniczoną wiedzę na temat innowacyjności naszej gospodarki, co ma wpływ na zainteresowanie nią.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama