„Zaraza” z Andrzejem Ziemiańskim, Hommage à Kieslowski i serial "Mgła"

Krzysztof Majewski, Miłosława Bożek | Utworzono: 2017-09-13 20:20 | Zmodyfikowano: 2017-09-08 19:20
A|A|A

Kolejne spotkanie z comiesięcznym cyklem Kinematograf Wrocławski. Zapraszamy do BARBARY a na cykl wtorkowych pokazów filmowych i dyskusji. Drugim prezentowanym tytułem jest "Zaraza" Romana Załuskiego. W filmie reżyser tworzy fabularną opowieść na bazie autentycznego zdarzenia z historii Wrocławia: epidemii czarnej ospy, która miała miejsce w naszym mieście w 1963 roku. Bohaterem filmu jest fikcyjna postać - doktor Adam Rawicz, który jako pierwszy rozpoznaje chorobę, ale nikt nie chce mu uwierzyć. 

Wrocławska epidemia stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla artystów, opisał ją w fabularyzowanym reportażu "Zaraza" Jerzy Ambroziewicz, a w powieści science fiction "Żołnierze grzechu" Andrzej Ziemiański, który opowiada o tym, jak wyglądała zaraza z jego perspektywy, choć miał jedynie trzy lata, i jak przygotowywał się do pisania na temat tych tajemniczych wydarzeń z 1963 roku:

Po pokazie kurator cyklu Lech Moliński poprowadzi dyskusję, w której udział weźmie współautorka wystawy "Uwaga! Choroba zakaźna. Wstęp wzbroniony. Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 r.” - Grażyna Trzaskowska z Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Andrzej Ziemiański - pisarz science-fiction, autor książki "Żołnierze grzechu", dziejącej się podczas wrocławskiej epidemii w 1963 r.

W byłym, pierwszym na świecie, sanatorium dla gruźlików po raz 7 odbędzie się Hommage à Kieślowski, festiwal poświęcony twórczości wybitnego reżysera, ale i dobremu kinu. Zbigniew Zamachowski, Kazimierz Kutz czy Krzysztof Zanussi przyjadą do Sokołowska koło Wałbrzycha spotkać się z fanami twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, ale też, po prostu, dobrego kina. Na festiwal zaprasza dyrektor artystyczna Dorota Paciarelli:

 

W ramach festiwalu możemy liczyć na specjalny recital Zbigniewa Zamachowskiego "Nie tylko o miłości". Pokazy odbędą się w reaktywowanym Kinoteatrze "Zdrowie" i w kinie plenerowym przed byłym sanatorium dr. Brehmera

"Mgła" to najnowsza produkcja amerykańskiej stacji Spike, którą od 25 sierpnia możemy oglądać na Netflixie. To druga, po filmowej "Mgle" z 2007 roku w reżyserii Franka Darabonta, adaptacja powieści Stephena Kinga - "The Mist".  Serial na podstawie kultowego opowiadania z 1980 roku,  opowiada o miasteczku, które zaatakowała tajemnicza mgła. Odcina ona mieszkańców od reszty świata i skazuje ich na samych siebie i konfrontacje ze swoimi najmroczniejszymi koszmarami. Dużo tu zmian, które odbiegają od literackiego oryginału, dużo tu dziwności, dużo zaskakującej telewizji. 

 

via GIPHY

 

 

via GIPHY

via GIPHY

 

REKLAMA
Reklama