Zlata Prilba: Maciej Janowski za podium, triumf Milika

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2017-10-02 08:15

Była to już 69. edycja jednego z najbardziej znanych żużlowych turniejów na świecie. Znanych m.in. z tego, że wyścigi odbywają się z udziałem 6 uczestników. Na torze w Pardubicach wystąpiło w sumie aż 36 zawodników. Nie zabrakło czołowych żużlowców świata. Oprócz Janowskiego i zwycięzcy sprzed roku Emila Sajfutdinowa z Rosji, o Zlatą Prilbę walczyli m.in. Szwedzi Andreas Jonsson i Antonio Lindbaeck oraz Słoweniec Matej Zagar.

Maciej Janowski, jako zawodnik rozstawiony, rozpoczął rywalizację od fazy ćwierćfinałowej. Żużlowiec z Wrocławia wygrał swoje dwa pierwsze starty i bez problemów awansował do półfinału. Na tym etapie zawodnik Betardu Sparty Wrocław znów potrzebował tylko dwóch wyścigów, by zapewnić sobie udział w decydującej rozgrywce. Pierwszym pogromcą wrocławianina został Australijczyk Max Fricke.

W finale szczęście opuściło Macieja Janowskiego, który z powodu defektu nie ukończył rywalizacji. Triumfatorem Zlatej Prilby został jego kolega klubowy z Betardu Sparty Wrocław - Vaclav Milik. Czech najlepiej wystrzelił spod taśmy, a potem na dystansie odparł ataki Rune Holty. Triumf Milika był pierwszym sukcesem reprezentanta gospodarzy w pardubickim turnieju od 1996 roku. Drugie miejsce zajął Holta , a na najniższym stopniu podium stanął Max Fricke.