Wyjątkowa wystawa w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Piotr Kaszuwara, GN | Utworzono: 2017-10-02 17:16 | Zmodyfikowano: 2017-10-02 17:30
A|A|A

fot. mat. prasowe

Ksiądz Aleksander Zienkiewicz na wystawie w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Ten zasłużony duchowny urodził się na kresach wschodnich, na Wileńszczyźnie.

- Trafił do Wrocławia, gdzie w latach 60. tworzył wrocławskie duszpasterstwo akademickie - mówi dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość Marek Mutor:

- Życie księdza Aleksandra Zienkiewicza to jest też kawał historii Polski. Przeżył bardzo dużo dramatycznych wydarzeń podczas II wojny światowej. Był wychowawcą pokoleń wrocławian, także elit Solidarności - tłumaczy Marek Mutor.

Ksiądz Zienkiewicz był także twórcą duszpasterstwa akademickiego we Wrocławiu:

- Kiedy już kasowano zakonne seminaria. W każdej chwili można się było spodziewać łomotania kolb karabinów i wypędzeniu nas na bruk. W tych chwilach ksiądz Zienkiewicz nie pozwolił się załamać i przetrzymaliśmy wszystko - mówi emerytowany, wieloletni wrocławski biskup pomocniczy Adam Dyczkowski.

Wystawa w Centrum Historii Zajezdnia będzie czynna do 11 listopada.


W tym roku otwarto już inną biograficzną wystawę poświęconą Zbyszkowi Cybulskiemu. Na przyszły rok wrocławskie muzeum planuje ekspozycje związane z Ewą Szumańską, słynną reportażystką i działaczką AK z czasów Powstania Warszawskiego oraz Kazimierzem Moczarskim, autorem książki-rozmowy z generałem SS "Rozmowy z katem".


REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama