Szpital w Zgorzelcu niezależny energetycznie. Zużywa tyle energii, co miasteczko

Piotr Słowiński | Utworzono: 2017-10-04 09:10 | Zmodyfikowano: 2017-10-04 09:10
A|A|A

fot. U.S. Department of Energy / Flickr

Szpital w Zgorzelcu jest pierwszym w regionie niemal samowystarczalnym energetycznie. Za 10 milionów złotych powstały tam dwa zespoły generatorów prądu, dostarczające również energię cieplną. Wspiera je system tzw. solarów podgrzewających wodę. Jak mówi dyrektor Zofia Barczyk, budowa tego systemu przynosi oszczędności, ale też funkcjonować szpitalowi nawet w przypadku braku zasilania z zewnątrz:

W czasie normalnej pracy około jednej trzeciej potrzebnej energii elektrycznej szpital w Zgorzelcu czerpie z sieci, sam jednak produkuje tyle prądu, że wystarczyłoby to do oświetlenia dziesięciotysięcznego miasteczka, mówi Piotr Ilczyna:

Szpital w Zgorzelcu na modernizację energetyczną dostał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 6,5 miliona złotych. Resztę potrzebnych środków wyłożył sam.

Nowa kotłownia produkująca prąd i ciepło oraz system paneli solarnych do podgrzewania wody dają rocznie 800 tysięcy złotych oszczędności, ale też zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 3 tysiące ton rocznie. Jak mówi Marek Pawłowski z firmy, która przeprowadziła prace modernizacyjne, by to osiągnąć konieczna była wymiana nie tylko źródeł energii, ale też całej sieci wewnątrz szpitala:

Zgorzelecki szpital to obecnie dwadzieścia siedem specjalistycznych oddziałów i ponad osiemset łóżek. Rocznie z usług medycznych zgorzeleckiej placówki korzysta blisko pięćdziesiąt tysięcy pacjentów.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama