Radiowy Oddział Ratunkowy: Stymulator dla pacjentów z nerwicą natręctw

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2017-10-10 18:00 | Zmodyfikowano: 2017-10-10 18:00
A|A|A

POSŁUCHAJ CAŁEJ AUDYCJI:

Wrocławscy psychiatrzy, neurolodzy i neurochirurdzy łączą siły. Razem w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej przeprowadzili pierwszą na Dolnym Śląsku operację głębokiej stymulacji mózgu u pacjentki z nerwicą natręctw. Jak mówi profesor dr Aleksander Beszłej 20 lat leczenia tabletkami i terapia psychologiczna nie pomagały, objawy uniemożliwiały kobiecie normalne funkcjonowanie.

- Obsesyjne myśli czy te tzw. natręctwa myśli głównie związane z wątpliwościami dotyczącej każdej sfery życia. Co ma zrobić? Miała trudność podjęcia nawet najprostszych decyzji - czy pójść, czy coś ugotować, coś zrobić? To było uciążliwe dla niej i dla całej rodziny

Ratunkiem było wszczepienie do mózgu specjalnych elektrod i stymulatora - tłumaczy kierownik Kliniki Neurochirurgii Paweł Tabakow.

- Elektroda wprowadzana na drodze trepanacji wyprowadzana jest podskórnie i połączona z generatorem pulsów elektrycznych, który jest wszywany w okolice podobojczykową najczęściej. Wykonujemy operację implantacji rozrusznika mózgu. Mamy rozrusznik serca, teraz mamy nowe pojęcie rozrusznik mózgu. Ten rozrusznik mózgu może być programowany z zewnątrz za pomocą specjalnego pilota bądź programatora.

Poprawa u operowanej pacjentki jest spektakularna, ustąpiło 50 procent negatywnych objawów. W związku z tym lekarze szukają kandydatów do podobnego zabiegu. najlepiej żeby ze skierowaniami zgłaszali się do Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego. Wrocławski ośrodek wcześniej leczył już ta metodą pacjentów z Parkinsonem czy drżeniem rąk. W Polsce głęboka stymulację mózgu stosują jeszcze dwa ośrodki w Bydgoszczy i Warszawie. Więcej o nowatorskiej metodzie leczenia w Radiowym Oddziale Ratunkowym po godzinie 21. Gośćmi Elżbiety Osowicz będą prof. Joanna Rymaszewska i dr Paweł Tabakow.

W wieczornym programie publicystycznym dziś także: o proteście głodowym lekarzy rezydentów i studentach medycyny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy mają swój udział w tegorocznej Pokojowej Nagrodzie Nobla. Powiemy także o bezpłatnych warsztatach dla seniorów, którzy źle się odżywiają lub ze względu na chorobę jedzą za mało. Wrócimy także do historii Laury, która wraca do zdrowia po ciężkim urazie mózgu.

Warsztaty dla seniorów "Prawidłowe odżywianie w wieku senioralnym"

23 października
8 listopada
21 listopada

W przychodni przy ulicy Dobrzyńskiej 22/23 we Wrocławiu w sali wykładowej , V piętro w godzinach od 11 do 14. Trzeba wcześniej się zapisać: elzbieta.kowalczyk1@tlen.pl lub 71 395 76 20

W audycji również historia 9-letniego Karol musi mieć przeszczep szpiku kostnego, jednak na razie nie ma dla niego odpowiedniego dawcy. Jest poszukiwany na całym świecie. Rodzice proszą o pomoc - każda zapisana osoba w bazie DKMS to szansa na uratowanie syna. Chłopiec jest leczony w Przylądku Nadziei we Wrocławiu. - Karol choruje od dziecka, teraz ciężko przechodzi chemioterapię - opowiada mama chłopca Dorota Walczak.

Dawcą można zostać bez wychodzenia z domu.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama