Modelowy sposób walki z rakiem

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2017-10-13 11:10 | Zmodyfikowano: 2017-10-13 09:58
A|A|A

2,5 miliona złotych udało im się znaleźć w Norweskim Mechanizmie Finansowania. Kolejnych 500 tysięcy - w Ministerstwie Zdrowia. Za te pieniądze dwa lata temu starostwo w Polkowicach przeprowadziło największą w Polsce akcję badań i profilaktyki płuc. We wsiach powiatu pojawiły się mobilne laboratoria, kontrolą objęto ponad 30 tysięcy osób. - Niezależny zespół ekspertów uznał nasze działania za najlepszy projekt zdrowotny w Polsce - przyznaje starosta Marek Tramś i dodaje: za tydzień mamy się w tej sprawie pojawić w ministerstwie:

- Poproszono nas również, abyśmy przedstawili założenia naszego programu, efekty i skuteczność. Bardzo się cieszymy, że własnie na zasadzie know-how, wymiany poglądów będziemy mogli pokazać nasz dorobek.

Program polkowickich samorządowców to nie tylko badania mieszkańców. To również wiele kampanii zachęcających do rzucenia palenia tytoniu, czy zdrowego trybu życia.

W ramach walki z chorobą, między innymi, rozdawali rowery tym, którzy zdecydowali się rzucić palenie. Dziś resort zdrowia stawia ich metody za wzór dla całego kraju. Mariola Kośmider, szefowa projektu, zastrzega, że nie chodzi jedynie o profilaktykę.

- Zorganizowaliśmy centrum zdrowia płuc. Funkcjonuje gabinet profilaktyki, w którym pracują codziennie pielęgniarki i edukatorki. Działa gabinet lekarski. Konsultacja specjalistyczna odbywa się z dnia na dzień, po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu.

Dzięki akcji udało się w porę zdiagnozować i wyleczyć raka płuc u 42 mieszkańców powiatu. Za tydzień lekarze i samorządowcy z Polkowic podzielą się w Warszawie swoimi doświadczeniami z ekspertami od kampanii społecznych z innych części kraju.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama