Pół-Jankes czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce

| Utworzono: 2017-10-15 13:30 | Zmodyfikowano: 2017-10-15 12:38
A|A|A

Fot. Muzeum Narodowe

Tadeusz Kościuszko, polski i amerykański bohater narodowy, ale jego historia zza wielkiej wody nie jest w Polsce dobrze znana. Dlatego Muzeum Narodowe we Wrocławiu postanowiło stworzyć komiks pt. "Pół-Jankes czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce". Autor Szczepan Atroszko tłumaczy, że czytelnik pozna kolejne etapy amerykańskiej kariery Kościuszki, dowie się o jego niezwykłych pomysłach inżynierskich, ale również o ogrodniczej pasji i talencie rysownika. A  jak powstawał komiks?

- Najpierw jest szkic ołówkiem, potem jest tusz, potem wycieranie gumki, skan i na koniec kolor. Trzeba było się przyłożyć żeby Tadeusz Kościuszko, jego mundur i wszyscy inni, którzy tam występują, wyglądali tak jak wtedy mogli wyglądać.

Anna Kowalów, rzeczniczka muzeum tłumaczy, że komiks ma także odrobinę odczarować historyczną postać.

- Chcieliśmy pokazać go jako człowiek z krwi i kości. Z poczuciem humoru, walka o demokrację, interesował się ogrodami, był inżynierem, jest też o jego wielkiej miłości. 

Dlatego w komiksie Tadeusz Kościuszko wygląda niczym superbohater. Przystojny i z długimi włosami. Dlaczego tłumaczy sam autor Szczepan Atroszko

- Jest w długi włosach, czyli tak jak najprawdopodobniej wtedy wyglądał. Jego przyjaciel twierdził, że miał włosy do pasa. Przedstawiłem go z włosami do ramion. 

Tadeusz Kościuszko był przywódcą insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku i uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W latach 70. XVIII wieku walczył o wolność kolonii północnoamerykańskich. Fortyfikował Filadelfię i obozy amerykańskiej armii. Za męstwo podczas oblężenia Saratogi, otrzymał stopień generała brygady. Komiks ukazał się w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama