Od dziś ekshumacje w Gross-Rosen

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2017-10-19 10:15 | Zmodyfikowano: 2017-10-19 15:17
A|A|A

zdjęcie: gross-rosen.eu

 

 

W byłym obozie pracy w Gross-Rosen rozpoczęto dziś ekshumacje odkrytych we wrześniu szczątków. Pod koniec wojny, podczas ewakuacji obozu, osoby słabe i schorowane zabito i zakopano w rowie przeciwlotniczym. Szczątki - do tej pory około 30 osób - ujawniono dzięki relacjom byłego więźnia. 6 z nich już ekshumowano - to jednak dopiero początek. 

- Skala problemu jest przeogromna, możemy mieć tutaj szczątki nawet kilkuset więźniów. Może się zdarzyć, że nie tylko ich, ale także tych, których po wojnie więziono na tym terenie - mówi Profesor Krzysztof Szwagrzyk dyrektor biura poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

ZOBACZ KONIECZNIE: Rozmowa Dnia o zbrodni sprzed lat w Gross-Rosen 

 

Zdaniem profesora Szwagrzyka, odkrywanie mrocznych kart historii jest bardzo ważne.

Celem działań jest identyfikacja ciał i odnalezienie rodzin. Jednak najważniejsze to odpowiedzialność za zbrodnię. - Prace są prowadzone w ramach śledztwa, którego przedmiotem są zbrodnie popełnione przez Niemców na więźniach obozu. Tego rodzaju zbrodnie nie ulegają przedawnieniu - dodaje prokurator IPN Konrad Bieruń.

Ekshumacje potrwają tak długo, jak pozwoli na to pogoda. Pierwsze wyniki poznamy w najbliższych tygodniach. Już wiadomo, że śledczy powrócą do Gross Rosen jeszcze wiosną przyszłego roku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
NA ANTENIE
TomaszSikora
Tomasz Sikora
 06:00 - 08:00
Poranek zDolnego Śląska
Zastrzyk wszystkiego, co rano ważne
Reklama