Dziewiąta edycja „Bądź dla siebie najważniejsza”

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2017-10-23 14:31 | Zmodyfikowano: 2017-10-23 14:33
A|A|A

fot. mat. prasowe

W naszym regionie w najbliższym roku ok. 150 kobiet dowie się, że wykryto u nich raka. Większość z nich można uratować. Czy tak się stanie, zależy w dużej części od samych kobiet. W wielu przypadkach rakowi piersi można zapobiec, ale trzeba go wcześnie wykryć, wtedy kiedy jeszcze nie ma widocznych symptomów choroby. Aż w 98% zmian rozpoznanych w pierwszej fazie da się wyleczyć. Niestety tylko kilkanaście procent przypadków raka piersi wykrywane jest na samym początku. Ciągle brak jest świadomości, nawyku samobadania i poddawaniu się badaniom specjalistycznym Wałbrzyskie Stowarzyszenie „Zdrowa OD-NOWA”, już od 9 lat, przypomina wszystkim Paniom o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

Początkowo organizowane były marsze, następnie odbywały się spotkania w formie konferencji czy kampanie informacyjne. W ramach akcji odbyła się także projekcja filmu pt. „Piękne i bestia”
w reżyserii Liliany Komorowskiej oraz Musical „Mamma Mia” w wykonaniu uczniów i absolwentów Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu. We wszystkich wydarzeniach brali udział lekarze z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, którzy prowadzili wykłady przedstawiające najbardziej aktualne, wielodyscyplinarne metody leczenia związane z diagnostyką, kuracją onkologiczną, a także psychoonkologiczną. Odbywały się także indywidualne rozmowy  z lekarzami. Ponadto można było skorzystać z porad dietetyków, a także z warsztatów profilaktycznych z wykorzystaniem fantomów (polegających na nauce samobadania i wczesnego wykrywania zmian). Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

W tym roku organizatorzy, Alina Szełemej Radna Rady Miasta Wałbrzycha i Anna Żabska Dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia zapraszają na 9. edycję wydarzenia związanego z profilaktyką raka piersi pn. „Bądź dla Siebie Najważniejsza”.Akcja jest objęta honorowym patronatem przez Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską - Poseł na Sejm RP oraz Romana Szełemeja - Prezydenta Miasta Wałbrzycha. Wydarzenie odbędzie się w dniu 27 października o godzinie 18:00 w Centrum Nauki  i Sztuki Stara Kopalnia. Wstęp jest bezpłatny. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji dotyczących profilaktyki raka piersi, a także dowiedzieć się o możliwościach uzyskania nowoczesnego leczenia w Oddziale Chirurgii Onkologicznej Specjalistycznego Szpitala im. Dra Sokołowskiego. W foyer będzie można skorzystać z konsultacji lekarzy, a także z warsztatów profilaktycznych. Po krótkich prelekcjach odbędzie się koncert Łukasza Zagrobelnego. Wstęp bezpłatny.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama