Dzień Zaduszny na wrocławskich cmentarzach

Dorota Kuźnik, BT | Utworzono: 2017-11-02 15:40 | Zmodyfikowano: 2017-11-02 15:40
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Po dniu Wszystkich Świętych, kiedy czciliśmy świętych, dziś modlitwę skupiamy na duszach, które cierpią w czyśćcu - mówią wrocławianie, którzy odwiedzili cmentarz Grabiszyński. Dodają, że o zmarłych powinniśmy pamiętać też na co dzień:

- Każda okazja czy to są święta czy nie święta to powinna być okazją do wdzięczności tym osobom, które przez całe nasze życie czyniły dobro dla nas

- Zawsze tak robię, że przychodzę i pierwszego i drugiego listopada odwiedzam groby

- Moim zdaniem Zaduszki to ważniejsze święto. Modli się za dusze w czyśćcu cierpiące

- To pierwsze święto to święto radości natomiast dzisiaj czcimy naszych wszystkich zmarłych.

Święto zmarłych i dzień zaduszny zostały ustanowione w VIII wieku przez papieża Grzegorza VI, mówi kulturoznawca, Monika Bisek-Grąz:

- Jeszcze do XIX wieku ludzie odprawiali obrzędy ku czci zmarłym czyli tzw. dziady. Pojęcie "dziady" odnosi się do tych dusz zmarłych, pokutujących, które nie zaznały spokoju i z czyśćca przychodzą na ziemię po to aby od nas uzyskać wcześniej jakieś dary, a teraz modlitwęJak dodaje Monika Bisek-Grąz, święto zmarłych jest podobnie obchodzone w całym kraju, choć na przykład Romowie kultywują w tym dniu zwyczaj spożywania posiłków przy mogiłach bliskich.

Wszystkim, którzy dziś wracają z wyjazdów do rodzin przypominamy, że pogoda nie sprzyja jeździe. Policja nadal prowadzi Akcję Znicz, dlatego kontroli na drogach może być znacznie więcej.

Na wrocławskich cmentarzach dziś także prowadzone są kwesty, można wesprzeć m.in hospicja. Przyjmowane są także wypominki za zmarłych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama