Dzień Niepodległości nie musi być nudny [POLECAMY]

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2017-11-11 09:30 | Zmodyfikowano: 2017-11-10 21:30
A|A|A

99 lat temu Polska wróciła na mapy Świata. Po 123 latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość. Świętujemy w rok przed setnym jubileuszem zakończenia I wojny światowej. Oprócz oficjalnych obchodów w Rynku we Wrocławiu, wojewoda Paweł Hreniak przypomina o wielu imprezach lokalnych:

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Z kolei w Jaworzynie Śląskiej, będzie można zobaczyć jeden z dwóch ocalałych, pierwszych polskich parowozów PT-31 pomysłu inż. Kazimierza Zembrzuskiego, mówi Arkadiusz Forster z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku:

Parowozy Ty23 przed halą montażową Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A. w Chrzanowie (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

fot. Tomasz Górny (Nemo5576) / wikipedia / CC 4.0

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

W stolicy regionu, o 10 w Kościele Garnizonowym p. w. Św. Elżbiety, uroczystą mszę świętą odprawi Arcybiskup Józef Kupny. O 11.30 na Placu Gołębim w Rynku Apel Niepodległościowy z udziałem pododdziałów reprezentacyjnych i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Po tym, o 12.30 z Rynku wyruszy Radosna Parada Niepodległości.

Parada wystartuje z Rynku i przemaszeruje ulicą Kazimierza Wielkiego, Widok, Teatralną, aż do placu Wolności. Po zakończeniu parady dla jej uczestników przewidziane są atrakcje, m.in. miasteczko harcerskie, grochówka. Wówczas zostaną również ogłoszone wyniki konkursów, w tym na najładniejszą kartkę z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Wystawę najlepszych prac wrocławskich uczniów będzie można oglądać w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety do 21 listopada 2017 r.

Do parady zgłosiło się już 56 szkół i jedno przedszkole. W sumie spodziewamy się, że weźmie w niej udział ok. 3000 uczniów oraz nauczyciele i rodzice. Na pewno będzie bardzo wesoło i kolorowo – zapowiada Ewa Skrzywanek, konsultant Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, jednego z głównych organizatorów Radosnej Parady Niepodległości.

Nie tylko Wrocław świętuje

W Legnicy, we Wrocławiu czy w Dzierżoniowie organizowane są na przykład biegi niepodległości, w Głogowie mecz szczypiornistów, a w Zgorzelcu widowisko operowe Straszny Dwór Moniuszki. Przez 3 godziny śpiewać będzie kilkunastu solistów operowych z całej Polski, mówi dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej i śpiewak, a zarazem reżyser spektaklu Tomasz Janczak:

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY O STRASZNYM DWORZE:

Oprócz tak wielkich wydarzeń, sporo też inicjatyw lokalnych i osiedlowych. Na przykład w Centrum Kultury FAMA na wrocławskim Psim Polu, będzie to dzień z poetą XX-lecia międzywojennego, Julianem
Tuwiemem, mówi Olga Chrebor z FAMY:

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

fot. wroclaw.pl / FAMA

O 14.30 dwaj alpiniści Mateusz Makarski i Marcin Trzęsicki zawieszą biało-czerwoną flagę na Iglicy przed Halą Stulecia. Będzie to czwarte w historii tego typu wydarzenie.

Wcześniej, zdobywcami tego najbardziej charakterystycznego wrocławskiego szczytu byli Wojciech Niedziałek i Zbigniew Jaworowski. Ich wspinaczka trwała aż 24 godziny i 15 minut. Częściowo w deszczu, w większości przy wietrze. Następnie, w czasie stanu wojennego na Iglicę wspiął się Marian
Krzemiński i zawiesił sztandar zdelegalizowanej organizacji NSZZ „Solidarność". W 2008 roku na szczycie Iglicy zawisła flaga Tybetu wniesiona przez grupę członków stowarzyszenia „Młody Wrocław" na znak solidarności z narodem tybetańskim.

Świętowanie w tym roku przeciąga się też na 12 listopada. Na placu Wolności we Wrocławiu o 11.30 parada grup rekonstrukcyjnych, a o 12 spektakl pt. „Urodziny Marszałka Piłsudskiego", mówi aktorka Agata Skowrońska:

O godzinie 13 z kolei, także 12 listopada na Placu Wolności niepowtarzalne widowisko batalistyczne. Rekonstruktorzy historyczni zaprezentują nieznane epizody walk Legionistów Polskich.

Ponadto 11 listopada w barwach biało-czerwonych podświetlony będzie Urząd Wojewódzki oraz Stadion Miejski.

Program XVI Edycji Radosnych Obchodów Święta Niepodległości we Wrocławiu:

  • 10.00 – 11.15 Msza św. w intencji Ojczyzny – kościół garnizonowy,
  • 10.30 zbiórka szkół na Rynku,
  • 11.30 – 12.30 – uroczysty apel niepodległościowy na Rynku, w tym przekazanie flagi RP i flagi Wrocławia pomiędzy szkołami, Musztra paradna,
  • 12.30 – 13.30 Radosna Parada Niepodległości: przemarsz ulicami (Kazimierza Wielkiego – Widok – Teatralna do pl. Wolności)

Przemarsz ulicami miasta - VIII Marsz Patriotów manifestacja na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości, godz. 17.00-18.20

Trasa przemarszu: rozpoczęcie Promenada Staromiejska (przy Pomniku Ofiar Stalinizmu) - następnie ul. Świdnicka - pl. Teatralny - ul. Widok 10 (przed Domem Europy Punktem Informacyjnym Unii Europejskiej).

Planowana liczba uczestników: 100-300 osób. Organizator: Narodowe Odrodzenie Polski.

Przemarsz ulicami miasta - Obchody Święta Niepodległości 11 listopada, godz. 16.30-21.00

Trasa przemarszu: rozpoczęcie na placu przed Dworem Głównym PKP - następnie przejście ul. H. Kołłątaja - ul. Piotra Skargi - ul. Kazimierza Wielkiego - ul. E. Gepperta - Plac Solny - Rynek (pierzeja zachodnia - Plac Gołębi).

Planowana liczba uczestników: 3.000 osób. Organizator: osoba fizyczna

Bieg Niepodległości z wąsem 2017

Wielkie święto biegania, które odbędzie się tradycyjnie 11 listopada na Stadionie Olimpijskim. Trasa biegu asfaltowa z atestem PZLA. Start i meta na Stadionie Lekkoatletycznym AWF. Startując ze stadionu AWF kierujemy się do głównej bramy kompleksu przy al. Paderewskiego. Następnie trasa prowadzi krótkim odcinkiem al. Paderewskiego następnie skręcamy w ul. Moniuszki. Po kilkuset metrach skręcamy w asfaltowa aleję na tyłach kompleksu Morskie Oko.

Dobiegamy niemal do wałów i skręcamy ponownie w ul. Chopina przy kortach tenisowych. W dalszej części skręcamy w ul. Noskowskiego i po chwili skręcamy w prawo w ul. Karłowicza. Dobiegamy ponownie do ul. Moniuszki by skręcić w lewo w ul. Karłowicza. Ta prowadzi nas do ul. Wieniawskiego oraz ponownie Paderewskiego. Pozostaje już tylko długa prosta z agrafką i skręt w bramę boczną Stadionu Olimpijskiego.

Opisana trasa ma długość 5 km. Uczestnicy biegu pokonują ja dwukrotnie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama