Jelenia Góra: Brakuje lekarzy specjalistów dla niepełnosprawnych

Piotr Słowiński | Utworzono: 2017-11-14 18:05 | Zmodyfikowano: 2017-11-14 17:03
A|A|A

Nie udały się dwa konkursy na chirurgię szczękową dla niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Stanisław Szubert z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych mówi, że jest z tym coraz większy problem, a pacjenci wymagający pomocy nie mogą na nią liczyć na miejscu:

- Gabinet, który realizował chirurgię szczękową od 6 czy 9 lat zrezygnował z tych usług. Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego NFZ mówi, że kontrakty na rehabilitację niepełnosprawnych czy zabiegi dentystyczne w pełnym znieczuleniu zostały w Jeleniej Górze podpisane. Ten ostatni nie w pełnym wymiarze. Jak wskazują niepełnosprawni od dawna nie ma tam miejsc, a oni nie mogą pójść do zwykłego stomatologa np. z dzieckiem niepełnosprawnym umysłowo, bo ono może być leczone wyłącznie w znieczuleniu ogólnym. Dlatego muszą jeździć do Oławy czy Wołowa. Dorota Gniewosz z NFZ przyznaje, że problemy są też z innymi specjalnościami:

- Brakuje specjalistów neurologii dla dzieci i bardzo dużym brakiem jest endokrynologia. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy od stycznia finansowanie na stomatologię dla niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Trwają też poszukiwania lekarzy, którzy zdecydują się w stolicy Karkonoszy podpisać umowę na chirurgię szczękową dla niepełnosprawnych.

Skutek, braków,  jest taki, że nie można się do stomatologa dostać np. z niepełnosprawnym dzieckiem, a do zwykłego stomatologa nie można z takimi pacjentami iść mówi Stanisław Szubert z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych:

- Dzieci nie są w stanie, szczególnie z upośledzeniami umysłowymi, wysiedzieć na fotelu bez znieczulenia ogólnego. 

Narodowy Fundusz Zdrowia, jak informuje Joanna Mierzwińska podpisał na Dolnym Śląsku 4 umowy na leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych, na pół etatu w Jeleniej Górze oraz w Wołowie, Oleśnicy i Wrocławiu, natomiast w przypadku umów rehabilitacyjnych w samej tylko Jeleniej Górze jest podpisanych 8 umów w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej, dodatkowo 4 umowy w powiecie jeleniogórskim. Dla pacjentów dostępna jest także rehabilitacja dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi w ośrodku dziennym. Jednak jak twierdzą sami niepełnosprawni, miejsc jest nadal za mało, co zmusza ich do podróży, czy jak to sami nazywają, pielgrzymek na rehabilitację np. do Gryfowa Śląskiego, co podnosi koszty i zabiera czas.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama