„Wrocław w smogu” na Politechnice Wrocławskiej

pk, inf. pras. | Utworzono: 2017-12-12 11:15
„Wrocław w smogu” na Politechnice Wrocławskiej -

„Wrocław w smogu” to cykl otwartych spotkań, podczas których eksperci rozmawiają o pomysłach na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu. W trakcie pierwszej debaty, która odbyła się 28 listopada, uczestnicy dyskutowali m.in. o przyczynach powstawania smogu i nowoczesnych technologiach wykorzystywanych do jego ograniczenia. Na spotkaniu zorganizowanym 5 grudnia omawiany był m.in. wpływ zanieczyszczeń powietrza na środowisko.

Ostatni panel poświęcony będzie natomiast społecznym skutkom smogu. Piotr Szymański, wiceprezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, doktorant Politechniki Wrocławskiej opowie m.in. o społecznym monitoringu smogu we Wrocławiu. Okazuje się bowiem, że wrocławianie sami stawiają w mieście czujniki monitorujące jakość powietrza. Będzie się można także dowiedzieć, ile wynosi średni dobowy poziom smogu na wrocławskich osiedlach, a co za tym idzie, kiedy np. unikać spacerów.

W spotkaniu udział wezmą także:

dr inż. Marek Badura z Politechniki Wrocławskiej – zajmuje się badaniami jakości powietrza wewnętrznego, badaniami nad wykorzystaniem czujników gazów i pyłów w pomiarach zanieczyszczeń powietrza oraz przetwarzaniem danych z czujnikowych systemów pomiarowych;

prof. dr hab. Bogusław Fiedor z Uniwersytetu Ekonomicznego – zajmuje się ekonomią środowiska i zasobów naturalnych, ekonomicznymi instrumentami ochrony środowiska i polityką ekologiczną;

dr Agata Sobków z Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi przy Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu – zajmuje się m.in. badaniem procesów podejmowania decyzji oraz ryzyka. W szczególności, interesuje się rolą intuicji, zdolności numerycznych, wyobrażeń, a także emocji w tych procesach. Jest autorką kilku artykułów opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych, a także rozdziału w monografii poświęconej percepcji ryzyka związanego a katastrofami naturalnymi. Obecnie realizuje grant badawczy dotyczący percepcji i komunikacji ryzyka związanego ze smogiem;

dr hab. inż. arch. Alina Drapella-Hermansdorfer, prof. PWr z Politechniki Wrocławskiej – prowadzi badania nad ekodzielnicą jako elementem współczesnej teorii i praktyki urbanistycznej.

Efektem wszystkich spotkań ma być opracowanie rekomendacji działań – technologicznych, prawnych i edukacyjnych, których celem będzie zmniejszenie poziomu smogu w mieście i na terenie całego Dolnego Śląska. Dokumenty zostaną przekazane władzom miasta i dolnośląskim samorządowcom.

Wstęp na wtorkowe spotkanie jest bezpłatny. Debata będzie tłumaczona na język migowy. Dyskusję moderuje dr Anna Borkowska z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.