"Nielegalnie" złapała złodzieja, który okradał jej sklep

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2017-12-21 08:10 | Zmodyfikowano: 2017-12-21 08:10
A|A|A

Czy na pewno mogła to zrobić? Złodziejaszek kradł ze sklepu mało znaczące rzeczy, ale systematycznie od co najmniej tygodnia. Pewnego dnia udało się go nakryć:

- Akurat wszedł do sklepu, akurat była koleżanka, raz jej się wydawała, że obsługiwała, że coś ukradł, sprawdziliśmy na kamerach, no coś ukradł, drugi raz też, trzeci raz wiedziałam już kto to jest, zamknęłam się z nim w sklepie, zadzwoniłam na 112. 

Czego dowiedziała się pod numerem alarmowym?

- To jest znikoma szkodliwość czynu, on teraz nie ma wolnego radiowozu, oni i tak teraz nie przyjadą. Nie mogę go zatrzymać, zrobiłam to nielegalnie, że zamknęłam się z nim w sklepie bo ograniczam mu wolność, w tym sensie, że ograniczam wolność złodziejowi. 

Spytaliśmy prawników o praktyczną radę co robić w takiej sytuacji. Okazuje się, że odpowiedź, jaką usłyszała ekspedientka w słuchawce była pomocna. Rzeczywiście bowiem prawo w tej kwestii ma różne interpretacje i jeśli złoczyńca jest nam znany i nie ma zagrożenia, że będzie się ukrywał, nie przysługuje nam prawo do tzw. ujęcia obywatelskiego i możemy ponieść konsekwencje prawne za ograniczenie czyjejś wolności wbrew jego woli.

I tu jest problem, bo nie istniało zagrożenie, że będzie się ukrywał. - Był możliwy do rozpoznania - tłumaczy Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu Tomasz Scheffler:

- Jeżeli znaliśmy dane rabusia i mimo to zamknęliśmy go w pomieszczeniu to może nas oskarżyć o bezprawne pozbawienie wolności?

- Możemy się oczywiście bronić od tego mamy pełnomocnika, ale musimy się spodziewać, że taka reakcja jest możliwa.

Co więc najlepiej zrobić w sytuacji gdy obywatelskie ujęcie nie wchodzi w rachubę? Zadzwonić od razu po policję i zadecydować, dodaje prawnik:

- To jest kwestia podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za tę decyzję. Nigdy nie będzie takich regulacji prawnych, które będą w stanie dokładnie opisać każdą sytuację. 

Za pozbawienie wolności człowieka wbrew jego woli, grozi odpowiedzialność karna i do 5 lat więzienia. Kradzież rzeczy o wartości do 500 złotych to wykroczenie, które karane jest grzywną, aresztem bądź ograniczeniem wolności. Powyżej tej kwoty jest to już przestępstwo zagrożone karą 5 lat więzienia.

Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Schefflerem: 

Posłuchaj całej rozmowy z ekspedientką:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Mad Matt
2018-01-12 10:04:13
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nic, tylko iść i kraść....do 500 zł, ale systematycznie.
~Piotr
2017-12-31 03:59:23
z adresu IP: (5.174.xxx.xxx)
Ocena: 0
I teraz powinniśmy zadać sobie pytanie: Kto odpowiada za chorą sytuację prawną? A) sędzia/prawnik/policja? B) Sejm i Senat - oczywiście to parlament ustala idiotyczne przepisy, które wymiar sprawiedliwości i policja muszą egzekwować. Jeśli sędzia zdecyduje słusznie, ale wbrew temu co stanowi prawo (ustalane przez posłów i senatorów) to może się liczyć z tym, że wyrok zostanie podważony, a on narazi się na konsekwencje zawodowe... Więc zamiast nagonki na sądy... lepiej skierować ją do Sejmu.
~Pan Dzikus
2017-12-28 21:36:15
z adresu IP: (185.41.xxx.xxx)
Ocena: 0
"I tu jest problem, bo nie istniało zagrożenie, że będzie się ukrywał. - Był możliwy do rozpoznania - tłumaczy Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu Tomasz Scheffler:" Osama ibn Laden też był możliwy do rozpoznania, i co z tego? Skąd, panie Scheffler, wiesz, czy istniało zagrożenie, że będzie się okrywał czy nie? Może znasz jeszcze liczby, które wypadną w toto lotku?
~zefel
2017-12-28 17:46:30
z adresu IP: (79.124.xxx.xxx)
Ocena: 2
Oj chory kraj i to bardzo!
~Wierch
2017-12-28 07:30:03
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 3
Nie tak do konca gdyż ta pani powiadomila policję i to jest problem policji o ktrórej przyjedzie przynajmniej jest tak w ochronie gdzie niezwlocznie po ujeciu sprawcy ma obowiązek powiadomić policje żeby uniknąć oskarżenia o bezprawne przetrzymywanie.
~ADrian
2017-12-27 21:09:58
z adresu IP: (89.71.xxx.xxx)
Ocena: 5
Wszystkich prawników należałoby wysłać na Madagaskar. Przez nich to całe wyginanie słów i paranoje w życiu codziennym.
~Asd
2017-12-27 14:49:01
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 10
Kto od Korwina?
~Cynik
2017-12-27 12:25:16
z adresu IP: (79.188.xxx.xxx)
Ocena: 9
Niestety mamy demokrację. To system w którym lenie i złodzieje mają takie samo prawo głosu jak pracowici i praworządni. Skutki widać. W takiej sytuacji lepiej złodzieja zastrzelić i później zeznać że rzucił się z nożem.
~Komentarz został usunięty
2017-12-27 12:16:46
z adresu IP: (90.203.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~Kazimierz 57
2017-12-25 20:37:41
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 6
Znany mi fakt...Złodziej kradł. Zebrało się grono i złapało....Wiem jedno: NASZA POLICJA NIE POMOGŁA.
~Andrzej
2017-12-25 09:33:40
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 10
Już dawno mówiłem, że wolność jest dla złodzieji i bandziorów, a nie dla ludzi którzy uczciwie pracują.
~gunwo-kraj
2017-12-21 22:45:33
z adresu IP: (185.25.xxx.xxx)
Ocena: 14
to sie skonczy tak, ze ludzie wezma sprawiedliwosc w swoje rece i bedzie to samo co na filipinach, czyli samosady, skoro panstwo jest tak spier%^&$ne, ze nie chroni uczciwych obywatelu tylko przestepcow. a politycy skoncza jak przestepcy, bo chyba tez nimi sa albo robia to co robia z prawem po to, aby chronic przestepczosc.
~Kasjereczka
2017-12-21 22:31:23
z adresu IP: (178.212.xxx.xxx)
Ocena: 2
Ja bym gościa nie zamykał, niech sobie wyjdzie ze sklepu z kradzionym towarem. Wystarczająco długo pracuję w sklepie żeby móc się wypowiedzieć na ten temat. Zacznijmy od tego że monitoring sklepu nagrał kradzież więc mamy już dowód. Podjechać na policję w wolnym czasie i przekazać materiał. Nigdy się nie zdarzyło u nas żeby policjanci odmówili przyjęcia materiału bo coś. Druga sprawa to kwestia bezpieczeństwa pracowników. Znajomy opowiadał jak to kasjer w sklepie próbował zatrzymać gościa co coś tam ukradł (sklep obładowany kamerami lepiej niż NASA), skończyło się tak że wywiązała się awantura złodziej porozwalał w panice/szale regały i uciekł strasząc tylko klientów i personel. I tak policja go zidentyfikowała więc cała akcja była niepotrzebna. Wiecie ktoś kto kradnie systematycznie np. batonika czy piwo nie ucieknie za granicę więc też nie ma potrzeby stosowania takich środków. Zwłaszcza że jak się zamknęła to i w tym czasie sklep stracił klientów. Wątpię żeby złodziejaszek wnosił sprawę bo zapewne przegra. W komentarzach piszecie o znieczulicy o przyzwoleniu na kradzieże haha wcale tak nie jest. Gość za to odpowie, spokojnie.
~NYman
2017-12-21 20:28:50
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 12
'Policja' broni państwa i zasila skarb pańśtwa mandatami, PRL minęło milicja została.
~AgaT
2017-12-21 18:38:03
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 8
Czy nikt nie widzi, że to absurd doprowadzający do znieczulicy społeczne, obojętności i przyzwolenia dla dzałań złodziejaszków i włamywaczy!
~AgaT
2017-12-21 18:35:22
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 13
Na Boga, to jak ktoś włamie się do mojego domu to nie mam prawa go zatrzymać?! Może jeszcze zamówić mu taksówkę i odesłać do domu! Kto chroni naszej prywatnej własności, gdzie są policjanci, których opłacamy z naszych podatków? Kto w Polsce dba o nasze bezpieczeństwo?
~OlO
2017-12-21 18:14:12
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 7
To definitywny błąd tej pani, BO.. najpierw maiała napisać prośbę do urz. np. miejskiego kupić i nakleić znaczki skarbowe, nooooo i poczekać ustawowe 14 dni na odpowiedź. A potem łapać!! Nauczcie suę wrescie ludzie ???? ~~~~~ CO ZA FARSA.
~dracov6664
2017-12-21 12:10:49
z adresu IP: (93.107.xxx.xxx)
Ocena: 24
Też będę kradł,ukradnę sędziemu togę za 400PLN .Ciekawe czy mi tylko mandat dadzą 50PLN?
~jop0-2
2017-12-21 12:09:01
z adresu IP: (91.240.xxx.xxx)
Ocena: 18
bandyckie państwo przyjazne bandytom Że on był rozpoznawalny więc nie mogła go zatrzymać? Partacze z milicji nawet z danymi adresowymi i filmem z kamery nie znajdą gnoja
~Komentarz został usunięty
2017-12-21 11:34:01
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 4
Komentarz został usunięty
~jhn
2017-12-21 10:15:34
z adresu IP: (78.133.xxx.xxx)
Ocena: -5
a ujęcie obywatelskie nie istnieje?
~agj;lakg
2017-12-21 09:56:42
z adresu IP: (108.171.xxx.xxx)
Ocena: 17
Dlatego rada jest jedna - policja/milicja nie potrafi zapewnić obywatelowi należytej opieki więc trzeba SPRAWIEDLIWOŚC
~mmm
2017-12-21 09:52:16
z adresu IP: (77.65.xxx.xxx)
Ocena: 24
czyli domniemam ze manto na miejscu i wypuszczenie będzie najlepszą karą dla zlodzieja ?No bo jak wezwiesz organ do tego upowazniony to albo cię oleją , albo z ciebie zrobią przestępcę ... paranoja zreszta jak i wiele innych smaczków w naszym kraju
~ceex
2017-12-21 09:51:14
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 26
Następnym razem nie zadzwoni na 112 tylko połamie mu nogi?
~mmm
2017-12-21 08:55:55
z adresu IP: (77.65.xxx.xxx)
Ocena: 12
jaki kraj takie prawo :)