Prawosławni świętują Boże Narodzenie

E. Waplak, B. Szeligowska, IAR | Utworzono: 2018-01-07 14:00 | Zmodyfikowano: 2018-01-06 11:54
A|A|A

Fot: wroclaw.pl

- Inny termin to nie jedyna różnica - wylicza ksiądz Andrzej Michaliszyn z greckokatolickiej katedry we Wrocławiu. - Są odmienne dania. Zamiast opłatka jest prosfora, którą rodziny się dzielą i składają sobie życzenia. To chleb, poświęcony w cerkwi, czasem smarowany miodem - wyjaśnia. 

- Siedzimy przy wspólnym stole, jak zwykle będzie 12 różnych potraw, najważniejsze to kutia. Znajdą się tam także pierogi z grzybami, czy z kapustą. To jest wyjątkowy czas i chciałabym usiąść z osobami, które są bardzo bliskie memu sercu - opowiada, Oksana Kuśo, studentka ze Lwowa, która pierwszy raz spędza Boże Narodzenie we Wrocławiu. 

Zamiast pasterki odprawiane jest specjalne nabożeństwo Wełykie Poweczerje, które w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu przy pl. Nankiera rozpocznie się o godz. 22.00. Boże Narodzenia świętowane jest trzy dni.

Ukraińskich kolęd można będzie posłuchać w audycji "Sami swoi" w Radiu Wrocław, w poniedziałek, 8 stycznia, po godz. 22.00.

Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Greckokatolickiej pw. św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. Nankiera:

6 stycznia: godz. 08.00 i 22.00
7 stycznia: godz. 09.00 i 10.00
8 i 9 stycznia: godz. 09.00, 10.00 i 18.00

Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. Św. Mikołaja 40:

6 stycznia: godz. 08.00 i 17.00 
7 stycznia: godz. 10.00 i 17.00
8 i 9 stycznia: godz. 09.00 i 17.00
19 stycznia - Święto Chrztu Pańskiego - Święto Jordanu

WIĘCEJ: Boże Narodzenie u prawosławnych i grekokatolików

Parafia prawosławna w Wałbrzychu również jest gotowa do świąt Bożego Narodzenia. Nabożeństwo wigilijne rozpocznie się o godz. 14 w cerkwi przy ul. Mickiewicza 31, a święta liturgia bożonarodzeniowa jest zaplanowana na niedzielę na godz. 10. Kolejna tradycja prawosławnych, to obchody Chrztu Pańskiego, przypadającego 19 stycznia. - W tym dniu święcona jest woda, którą uważamy za symbol życia, mówi proboszcz parafii prawosławnej Wszystkich Świętych, ksiądz Mariusz Kiślak.- Idziemy na naturalne zbiorniki wodne, do rzek, jezior, mórz i oceanów. Tam również święcimy wodę. Piją ją potem i zwierzęta i rośliny. To wydarzenie ma kluczowe znaczenie teologiczne, ale również praktyczne, dla życia całego świata - dodaje.

ZOBACZ: Dni wolne dla pracowników różnych wyznań

Prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni. W ten sposób podkreśla się udział Trójcy Świętej w zbawieniu człowieka. Pierwszego dnia (7 stycznia) świętuje się narodzenie Jezusa. Drugiego (8 stycznia) czci się Matkę Bożą, która narodzinami Dzieciątka połączyła ze sobą Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia (9 stycznia) wspominany jest pierwszy męczennik, Święty Stefan, który oddał życie za Chrystusa. Tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia zarówno w cerkwiach, jak i w domach, ustawia się choinki. Świąteczne dni, to czas rodzinnych spotkań i kolędników, wędrujących z gwiazdą od domu do domu. Przygotowanie do świąt stanowi ścisły, 40-dniowy post. Wigilia jest bardzo podobna do rzymskokatolickiej. Spędza się ją w gronie najbliższych. Wieczerza rozpoczyna się od dzielenia prosforą - przaśnym chlebem, będącym odpowiednikiem opłatka w tradycji katolickiej. Postny posiłek składa się z 12 potraw - dominują dania rybne. Na stole, zgodnie z tradycją, powinny się znaleźć: chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbolizujący zdrowie, sól - oznaczająca obfitość, miód - symbol słodyczy i powodzenia. Jest też wolne miejsce dla niespodziewanego gościa, siano pod obrusem i oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Po uroczystej kolacji prawosławni udają się na liturgię do cerkwi. Uczestniczą tam w wielogodzinnym "całonocnym czuwaniu", będącym odpowiednikiem katolickiej pasterki. W świątyni nie ma żłóbka, wierni adorują ikonę Bożego Narodzenia. 7 stycznia zasiadają do uroczystego śniadania. Tego dnia w cerkwiach odprawiana jest liturgia Świętego Bazylego Wielkiego. Z kolei, drugiego i trzeciego dnia świąt można uczestniczyć w liturgii Świętego Jana Złotoustego. Cykl świąt zimowych, w skład których wchodzi Boże Narodzenie i Nowy Rok obchodzony 14 stycznia, zamyka 19 stycznia święto Epifanii, symbolizujące chrzest Pański w Jordanie.

PRZECZYTAJ: Nieznany Wrocław - katedra prawosławna [WIDEO, ZDJĘCIA]

Prawosławie jest jednym z trzech głównych, obok katolicyzmu i protestantyzmu, odłamów chrześcijaństwa. Jest też największym na Wschodzie Kościołem, który ukształtował się i początkowo rozwijał w imperium bizantyjskim oraz w krajach znajdujących się pod wpływem kultury bizantyjskiej. Kościoły wschodnie, to także: koptyjski, etiopski, chaldejski, jakobicki i ormiański.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama