Entliczki - Pentliczki w Muzeum Narodowym [WIDEO]

, Piotr Czyszkowski | Utworzono: 2018-02-05 17:40 | Zmodyfikowano: 2018-02-05 18:00
A|A|A

Fot. Piotr Czyszkowski, Radek Bugajski

Czy wiesz, czym bawili się twoi dziadkowie i pradziadkowie? Jak spędzali wolny czas, gdy nie było telewizji, ani internetu? Niezwykły świat zabawek i dziecięcej rozrywki z XIX i początku XX wieku można odkryć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.


Jednym z pierwszych, rzucających się w oczy, przedmiotów, które można obejrzeć na ekspozycji jest magiczna latarnia, czyli połączenie lampy naftowej lub świecznika z projektorem.

- W czasach, kiedy nie było telewizji, a ludzie nie chodzili do kina – mówi kurator wystawy Zuzanna Mikołajek – to właśnie dzięki latarniom magicznym można było wyświetlać na ścianie i oglądać powiększone obrazy.

Zasada działania latarni była prosta. Do urządzenia wkładało się przezrocza, a padające przez soczewkę światło świecy, lub lampy naftowej wyświetlało obraz na ścianie mieszkania lub domu.

- Do latarni najczęściej wkładało się przezrocza z różnymi bajkami i baśniami – wyjaśnia Zuzanna Mikołajek - Odrębną grupę stanowiły też slajdy edukacyjne, dzięki którym można było oglądać ciekawe zwierzęta, czy krajobrazy z różnych, nierzadko bardzo odległych stron świata.

Ogromne wrażenie na zwiedzających robią też dawne zabawki i gry planszowe. Co ważne w niektóre z nich można nawet zagrać. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego: we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a także z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju. Wystawę będzie można oglądać do 18 marca.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama