Dolnośląski Alarm Smogowy: Wrocław był w piątek najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie! [WIDEO]

Radio Wrocław | Utworzono: 2018-02-09 11:37 | Zmodyfikowano: 2018-02-09 11:38
A|A|A

"Strzeżcie się! Absolutnie nie wychodźcie, jeśli nie musicie! Chrońcie dzieci, osoby starsze i chore. Według rankingu AirVisual Wrocław jest dzisiaj najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Prosimy podajcie tę wiadomość dalej" - donosi Dolnośląski Alarm Smogowy.

Na Facebooku tej organizacji pojawiła się wymowna ilustracja. Swoją ilustrację pokazał też Aleksander Obłąk ze stowarzyszenia Akcja Miasto we Wrocławiu. Znajdziecie ją poniżej. Widać tu, że w niektórych rejonach Wrocławia normy zostały przekroczone nawet o ponad 1100 proc.!

Komunikat prasowy Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Wrocław miał dziś rano najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie. Pod tym względem stolica Dolnego Śląska wyprzedziła nie tylko rodzimy Kraków, ale także Delhi, Hanoi i Chengdu (dane za: indeks AirVisual.com). Na dwóch stacjach pomiarowych WIOŚ we Wrocławiu odnotowano dziś stężenia godzinowe pyłu zawieszonego PM 2,5 sięgające 150-180 μg/m3. Jeśli taka sytuacja utrzyma się przez 24 godziny, średniodobowa norma Światowej Organizacji Zdrowia (wynosząca 25 μg /m3) zostanie przekroczona 6-7-krotnie.

Badania naukowe dowodzą, że eskalacja zanieczyszczeń powietrza przyczynia się do kilkunastoprocentowego wzrostu liczby interwencji medycznych, zachorowań na zatory i zawały serca, ataków astmy i zapaleń oskrzeli. To także wzrost śmiertelnych ofiar, które we Wrocławiu sięgają rocznie 1000 osób.

Dolnośląski Alarm Smogowy jest zaniepokojony działaniami miasta w obliczu alarmu smogowego. Uważamy, że mieszkańcy są niedostatecznie poinformowani o skali niebezpieczeństwa oraz o sposobach przeciwdziałania. Zbyt mało informuje się o jakości powietrza i nie przypomina się o możliwościach i konieczności unikania zagrożeń wynikających ze smogu. Dotyczy to zwłaszcza najbardziej narażonych mieszkańców Wrocławia. Nie słyszymy ostrzeżeń i konkretnych zaleceń skierowanych do rodziców, przedszkolaków, seniorów oraz osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości.

DAS przypomina o prawidłowym postępowaniu w sytuacji smogowej: unikamy wychodzenia na zewnątrz, nie wietrzymy pomieszczeń, nie uprawiamy sportu na zewnątrz. Korzystamy z masek ochronnych oraz oczyszczaczy powietrza (jeśli posiadamy). Szczególną ostrożność powinny zachować grupy najbardziej podatne na zagrożenia wynikające z fatalnej jakości powietrza: dzieci, osoby starsze oraz chorzy.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~andre
2018-02-17 16:17:19
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Smogi to wy tu jesteście jak jeden brat obudzcie się to jest biznes muszą sprzedać lepsze kotły itd i na prowizorycznych maskach tez robią giszeft jeszcze nie tak dawno nie było widać słońca w Wałbrzychu nowej rudzie jak kopalnie hulaly i było ok a tak poza tym dużym zanieczyszczen są te zlomy jeżdżące po naszych drogach i kropka
~Komentarz został usunięty
2018-02-12 05:32:15
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: -3
Komentarz został usunięty
~Baltazar
2018-02-11 12:08:17
z adresu IP: (79.207.xxx.xxx)
Ocena: -2
Najpiej odrazu zrobic reklame dla niemeickiego wegla ! Propaganda zydowsko-niemieckich firm,zeyb sie jescze dalej Polske pograszyc w dlugach.Prawda jest taka,nie tylko we Wroclaiwu jest za duzo samochodow.
~WROCŁAWIANIN
2018-02-10 13:51:49
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
Niestety przyczyn smogu jest wiele. Po pierwsze ludzie palą słabej jakości węglem a niektórzy palą co popadnie, np. opony czy plastik!!! Za to powinny być surowe kary tylko jak zweryfikować i udowodnić kto i kiedy czym palił? Po drugie dużo w szczególności starszych ludzi bagatelizuje problem smogu, tłumacząc po prostacku, że skoro ,,dziadkowie tak palili, rodzice też i nic im nie jest to problemu nie ma". Błąd, problem jest! Ludzie nieinteligentni bądź nie uświadomieni nie zdawają sobie sprawy, że jest coraz więcej osób z chorobami układu oddechowego, czy alergiami wywołanych właśnie m.in. z powodu smogu o którym wiele lat milczano. Po drugie co z tego, że auta mają coraz mniejszą emisję spalin jak jest ich więcej niż dawniej a producenci manipulują pomiarem emisji spalin podając zaniżone wartości.
~Czorny
2018-02-10 10:33:32
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 2
Trzeba PALIĆ DOBREJ JAKOŚCI WĘGLEM to jakosc powietrza się poprawi! Dobre "rozwiązanie"!
~woj
2018-02-10 09:12:47
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 4
Ale marudy! Mamy przecież stadion za 750 mln zł (wartość rośnie o parę milionów rocznie). Mamy też zdjęcia MM za 6,5 mln zł. Głowa do góry.
~Dutkiewicz ma rację
2018-02-09 23:47:22
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 4
Trzeba wycinać drzewa i betonować wszystko co się da. Nawet bez planu zagospodarowania przestrzennego. Wrocławianie mogą w tym roku wybierać, pomiędzy ekipom Dutkiewicza czyli smogiem, albo wolnością i czystym powietrzem
~fsdf
2018-02-09 23:18:26
z adresu IP: (46.76.xxx.xxx)
Ocena: -3
Treść tego gówno komunikatu to zapewne dezinformacja niemiecko żydowskich agentów. Jaki dzisiaj Wrocław najbardziej zanieczyszczony. Wystarczy wejść w delhi żeby sprawdzić że ich powietrze ma o polowe wiecej wartości niż wrocław. Cwaniacy propagandy uchwycili moment kiedy to o tej porze dnia Wrocław miał najwiekszy szczyt w danym momencie i teraz robia dezinformacje krzykliwymi hasłami NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONE POWIETRZE JEST WE WROCŁAWIU. Jest w danym momencie ale jeszcze bardziej szkodliwe stęzenia występują o innej porze w innych krajach. Proszę sobie porównać wykresy z całego dnia słynny Wrocław z Delhi na airvisual . com . Proponuje poinformować o tym każdego znajomego skoro ta cała organizacja działa w taki sposób nie powinna być w ogóle popierana przez nikogo.
~Wujo
2018-02-09 21:43:42
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 0
My tu gadu gadu a nowy komin na naszej elektrociepłowni w samym centrum jest... o połowę niższy niż stary komunistyczny. Dodatkowo z jakimś beznadziejnym stelarzem zewnetrznym pewnie żeby było taniej w budowie. Miasto wiedziło że najlepiej oddać spółkę miejską Francuzowi no bo przecież Francuz to nam zrobi Francję Elegancję no i mamy... tylko co...??!
~Obserwator
2018-02-09 18:27:57
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ciekawe, czy działacze alarmu smogowego będą startować w wyborach samorządowych?
~Marcin O
2018-02-09 16:35:11
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -29
Mam już dosyć tego ekologicznego piep*nia. Wyciągacie kasę od obywateli na bzdury, katalizatory i inne scierwo, opłaty za Wajdy do centrów itd. Człowiek pół miesiąca na jeb*ne bzdury pracuje bo jakiś zawszony ekolog lat 20 na utrzymaniu rodziców i państwa (student) będzie darł ten swój ryj. Komuno wroc!!
~kub
2018-02-09 16:24:17
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 5
a kwaśne deszcze na stałe trafiły na śmietnik ???
~marianoitaliano007
2018-02-09 15:45:38
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 7
w końcu nr 1 :D
~janusz
2018-02-09 14:15:55
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -16
hehe odpowiedź jest prosta we Wrocławiu jest za dużo samochodów i stąd brudne powietrze, każdy zakompleksiony korposzczurek musi mieć własną prywatną puszkę na kółkach bo inaczej wstyd przed kolegami z pracy hehe żałosny konsumpcjonizm i tak ludzie siebie nawzajem trują do śmierci.
~Wrocławianin
2018-02-09 14:11:41
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 11
"Strzeżcie się! Absolutnie nie wychodźcie, jeśli nie musicie!" co za arogancja urzędników, nie każdy zarabia 10 tysięcy na ciepłej posadce grzejąc dupsko w fotelu żeby móc sobie pozwolić na siedzenie w domu przez cały sezon grzewczy żeby uniknąć smogu. Poza tym w domach powietrze nie jest o wiele lepsze niż na zewnątrz. Bezczelność, zamiast pustych frazesów w ostrzeżeniach powinni pozamykać do więzień wszystkich palących plastikami śmierdzieli i zredukować ilość plujących spalinami blachosmrodów w centrum.
~Tadek
2018-02-09 13:34:04
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -3
Czy od tego można dostać Białaczki ? ... rak płuc , szpiczak itd . ??? może dlatego ma powstać Nowy duży szpital Onkologiczny gdzie będą się leczyć Wrocławianie ( przy przeżywalności 3% ) Chemio-Terapią . :)
NA ANTENIE
MichałKwiatkowski
Michał Kwiatkowski
 18:00 - 20:00
Muzyczny wieczór
Zapraszam