Podziemia Zamku Książ niemal na pewno zostaną udostępnione w tym roku

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2018-02-20 20:50 | Zmodyfikowano: 2018-02-20 19:22
A|A|A

Składane oferty przekraczały zakładany budżet nawet o 1,5mln zł. Trudna sytuacja na rynku i brak wykonawców do tego nietypowego zadania spowodowały konieczność wypracowania kompromisu. Podjęto decyzję o zwiększeniu środków na inwestycję, porozumiano się z wykonawcą i już 27 lutego zostanie podpisana umowa. Podziemna trasa turystyczna jest przygotowana. Problem stanowiło wykonanie bezpiecznego wejścia i klatek schodowych z powierzchni. 

Droga do wybrania wykonawcy nie była prosta. Z początkiem roku ogłoszono czwarty już przetarg, który nie dał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wykonawcę. W poprzednich było jeszcze trudniej. Do pierwszego nikt się nie zgłosił z uwagi na krótki termin. W drugim oferty przekraczały zaplanowany budżet, głównie za sprawą dozwolonej przez konserwatora zabytków i naukowców - metody chemicznej kruszenia skał. Po konsultacjach z naukowcami i konserwatorem, dopuszczono metodę mikrowybuchów. Jednak i tym razem oferty przekroczyły budżet. Najtańsza o blisko 1,5mln zł. Podziemia są gotowe, brakuje naziemnej części wraz z klatkami schodowymi.

Termin realizacji to końcówka września tego roku.

Do tej pory nie było mowy o udostępnieniu podziemnej trasy turystycznej. Wejście do niej znajduje się u podnóży Zamku Książ i wymaga dłuższego spaceru. Innym powodem była działalność Polskiej Akademii Nauk, która od lat prowadzi tam pomiary m.in przy użyciu czułych sejsmografów. Porozumienie na przygotowanie i udostępnienie trasy podpisano jeszcze w 2015 roku. W 2017 naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wykonali badania skał i wydali opinię w sprawie możliwości wykonania wejścia.

A już jutro gościem Rozmowy Dnia w Radiu Wrocław będzie Prezes Zamku Książ - Anna Żabska. Zaprasza Dariusz Litera.REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama