Agnieszka Binkiewicz o całkowitym zakazie hodowli zwierząt futerkowych [ROZMOWA DNIA]

| Utworzono: 2018-02-23 10:48 | Zmodyfikowano: 2018-02-23 10:50
A|A|A

Jak nie teraz to kiedy - mówią społecznicy, którzy walczą o całkowity zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Do apelu przyłączyli się także ludzie nauki. 135 wykładowców, wielu z Wrocławia, podpisało list otwarty, w którym czytamy, że komercyjny chów dzikich drapieżników w klatkach pozostaje w sprzeczności ze współczesną wiedzą o potrzebach tych zwierząt, a ze względu na minimalne znaczenie tego przemysłu dla społeczeństwa w XXI wieku postulują likwidację tego typu hodowli.

- Zwierzęta te są dalekie od dobrostanu. Zwierzęta są stłoczone na bardzo ciasnych powierzchniach. Przebywają po prostu we własnych odchodach - mówi Agnieszka Binkiewicz ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. 

Z futer rezygnują już producenci odzieży:

- Podkreśla się, że te futra są takie naturalne i biodegradowalne. Stosowany jest tu formaldehyd i inne dalekie od naturalnych składniki, żeby to po prostu zakonserwować - tłumaczy Agnieszka Binkiewicz.

Projekt ustawy zakazujący hodowli przeszedł już przez Sejm, ale wciąż nie ma decyzji kiedy trafi pod obrady senatorów.

Roczne obroty w światowym przemyśle futrzarskim szacowane są na ok. 30-40 mld dolarów. Polska stała się w ostatnich latach trzecim co do wielkości producentem skórek futrzarskich na świecie.

Czytaj więcej: Polscy uczeni popierają zakaz hodowli zwierząt na futra!

Posłuchaj całej rozmowy z  Agnieszką Binkiewicz:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Jan wet
2018-03-08 14:45:00
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: -1
To w ogóle nie zabijajmy zwierząt bo po co przecież można jeść kiełki i też się da przeżyć sic! PS. Szczyt głupoty ludzie co widzieli filet tylko na talerzu ....hmmm ciekawe jak zabija się kurę na wsi na rosół? Pewnie czeka się aż umrze Haha
~matkojedyna
2018-02-28 12:40:08
z adresu IP: (83.28.xxx.xxx)
Ocena: 2
Dlaczego nie zapraszacie fachowców tylko jakieś ekoterrorystki?
~Ale
2018-02-27 15:01:27
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: -3
Tak czy inaczej, hodowla i zabijanie gdy nie jest to potrzebne jest nie etyczna.
~Rta
2018-02-27 07:28:40
z adresu IP: (77.65.xxx.xxx)
Ocena: -2
Nareszcie, od kilku lat jest obywatelski projekt ustawy. Władza się zmienia, kolejne ekipy ignorują głos społeczeństwa w tej sprawie . Trzymam mocno kciuki by się udało tym razem zakaz wszedł i zakończył ten okrutny biznes. Nie wyobrażalne, że w XXI wieku to nadal się dzieje uważane jest za humanitarne czy potrzebne
~ewa
2018-02-26 20:01:18
z adresu IP: (79.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Sprzeczne z godnością ludzką jest niepotrzebne zadawanie cierpień zwierzętom lub ich zabijanie. Niepotrzebne, czyli dla kasy i modowych fanaberii. Tak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego. I tutaj, dla prawdziwego katolika dyskusja się kończy.
~Jan wet
2018-02-24 23:08:16
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: -4
Jeżeli już ktoś chce to zrobić to niech będzie konsekwentny i zakaże sprzedaży i noszenia futer i skór bo jak nie to to będzie hipokryzja, że je sprzedajemy i nosimy ale zakazalismy u nas hodowli to wtedy wg tej czerwonej kobiety będzie ok jak będziemy importować od barbarzyńców z Danii, Hiszpani, Grecji itd Ps. Futra i skóry nie jedzą odpadów mięsnych tak samo króliki to daje do myślenia. ..
~Jan wet
2018-02-24 23:03:25
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ale bzdury !! Oni źle formułują pytania bo chodzą po ulicy i pokazują chore zwierzęta i wmawiają ludziom , że każda ferma tak wygląda. Sic! Oni powinni pokazać patologie i normalną fermę i zadać wtedy pytania : 1. czy jest Pani/ pan za zamknięciem tych patologicznych ferm a pozostawieniu tych dobrze funkcjonujących ? , 2. czy jest Pani /Pan za zamknięciem ogólnie przemysłu futrzarskiego?
~Hodowca
2018-02-24 18:26:07
z adresu IP: (185.15.xxx.xxx)
Ocena: 6
CO TO ZA PUSTOLĄG ?? KŁAMCZUCH CO NIGDY NIE BYŁA NA PRAWDZIWEJ FERMIE !! RĘCE OPADAJĄ ZAPOMNIAŁA DODAC ZE ZWIERZĄTA SĄ OBDZIERANE ZYWCEM GŁODZONE NA FUTRO TRZEBA 50 SKÓR Z LISÓW I PLASTIK JEST OK ... BRAK SŁÓW !! WSTYD MAM NADZIEJE ZE KIEDYŚ ODPOWIEDZĄ ZA TE KŁAMSTWA ONA I JEJ PODOBNE !!
~Pan Przemek Gałecki
2018-02-24 15:32:34
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 11
Jest NAPRAWDĘ mistrzem ortografii. Wstyd Radio Wrocław.
~Karolina
2018-02-24 12:28:10
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 10
Brawo dla Pani Agnieszki. Cieszę się, że są takie osoby, które bronią zwierząt i walczą o ich życie. Przemysł futerkowy jest zbędnym cierpieniem zwierząt i każdemu powinno zależeć żeby z tym skończyć, dlatego nie rozumiem poniższych komentarzy. Obrażają Panią Agnieszką jak i cały wywiad bez jakiegokolwiek logicznego argumentu.
~Vulpes vulpes
2018-02-24 11:12:36
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 12
Brawo dla Pani Agnieszki. Brawo dla Otwartych Klatek. Brawo dla Vivy i dla wszystkich którzy pragną ukrócić ten okrutny biznes.
~Maria
2018-02-24 10:59:16
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 9
Rzeczowa rozmowa, mam nadzieję że nareszcie zakaz wejdzie w życie. Koniec zbędnego cierpienia ludzi i zwierząt!
~Maja
2018-02-24 10:23:13
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 9
To, w jaki sposób traktowane są zwierzęta na fermach, nie mieści się w głowie! 99% ludzi, którzy zobaczyliby to na własne oczy, z miejsca wnieśliby o ich zamknięcie. Przecież człowiek z natury jest dobry i nie leży w jego naturze znęcanie się i mordowanie. Niestety, w sieci bardzo silnie działają osoby związane z biznesem futrzarskim, które próbują tworzyć wrażenie większości. Tak nie jest! Większość Polaków chce zakazu. Mam ogromną nadzieję, że - mimo silnego działa właścicieli ferm w sieci - tak się niebawem stanie.
~Iwona
2018-02-24 09:24:56
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -4
Nie da się tego słuchać ta rozmowa wyglądała tak jakby przeczytane z kartki redaktor miał już ustawione pytania a ten rudzielec odpowiedzi . Widzę że nie mają odbydwoje zielone pojęcia o hodowli zwierząt futerkowych . A co do pracowników to gdzie się człowiek nie ruszy wszędzie Ukraińcy dlaczego jest tylko mówione że na fermach pracują imigranci ja osobiście znam fermę gdzie pracują sami Polacy . Rude jest piękne ale oczywiście lisy a tego rudzielca z OK do gazu
~Gosia h.
2018-02-23 20:51:16
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: -6
Co ta Pani ma do Ukraińców, którzy pracują przyczyniając się tym do wzrostu gospodarczego? W Anglii powinni zakazać budownictwa bo 50 % budowlańców to Polacy.
~Jan wet
2018-02-23 20:48:19
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: -6
Idąc tropem tej Pani pseudoekolog to chów królików także trzeba zakazć! Dlaczego królików nie ma na liście zakazu? Bo nie jedzą odpadów mięsnych i nie są konkurentem dla niemieckiego utylizatora. Argument, że Polacy nie kupują futer to lewackich bzdura kupują tylko mało bo to drogi towar to tak gdyby powiedzieć, zamknijmy fabryki mercedesa bo Polacy kupują tylko jakiś mały procent tej produkcji. Przecież trzeba się cieszyć, że mamy co eksportować bo jeszcze trochę to będziemy eksportować tylko to co wyprodukuje w zagranicznych fabrykach. Dlaczego jak w tym kraju coś zaczyna się opłacać to się to likwiduje....?
~Ooooooo
2018-02-23 14:43:12
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Najlepiej to wszystkiego zakarzmy w Polsce, zwierzęta damy do sejmu za naszych rządzących może będzie wtedy ekologom lepiej . Chore podejscie nie martwicie się ludźmi dziećmi starszymi. Wszystkich ekologow i tych milosiernych zapraszam do hospicjum dla dzieci tam zobacza prawdziwe cierpienie a zapomnialam ze ekolodzy popieraja aborcje i eutanazję to pewnie by wszystkie chore dzieci uspili .
~Tadeusz
2018-02-23 14:13:52
z adresu IP: (89.66.xxx.xxx)
Ocena: 1
Bardzo dobrze słucha się Pani Agnieszki - duża merytoryka i doskonałe przygotowanie. Brawo! I zdecydowanie, czas na zakaz.
~jasiek
2018-02-23 14:13:08
z adresu IP: (83.25.xxx.xxx)
Ocena: -9
A Ja to bym bardzo chętnie tę rudą Agnieszkę zapakował do klatki !!!!
~Beti
2018-02-23 13:41:02
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jak można takie brednie opowiadać widać że audycja sponsorowana i stronniczy . Wstyd braki merytoryki racjonalnych argumentów. Powinna Pani odwiedzić taka ferme i wtedy się wypowiadać, z tego co wiem to hodowcy zapraszają wszystkich zainteresowanych.
~Naukowiec
2018-02-23 13:38:22
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -1
Po pierwsze projekt nie przeszedł przez obrady sejmowe, BAS stwierdza niezgodnosci. Po drugie Pod tym listem podpisani są poloniści, socjologowie itd... nie ma lek.wet, zootechnika itd... prawdziwy naukowiec szanujący sie nie podpisze się pod listem nie ze swojej dziedziny. Na przyszlosc prosze zapraszac dwie strony ponieważ argumenty obroncow praw zwierzat mozna łatwo obalić
~Wanda
2018-02-23 13:20:55
z adresu IP: (94.75.xxx.xxx)
Ocena: 1
Moze zajelibyscie sie BILANSEM Vivy czy OK to moze byc nie zly temat..JAK POD PRZYKRYWKA DOBRA ZWIERZAT ROBI SIE SWIETNIE PROSPERUJACY BIZNES!. A MOZe zostawic to dla dziennikarza sledczego...
~Zniesmaczona
2018-02-23 13:19:19
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -6
Z całym szacunkiem do naukowców... prawdziwy naukowiec jest ekspertem w swojej dziedzinie i szanując siebie i naukę nie powinien składać podpisów pod czymś o czym nie ma bladego pojecia i w życiu pewnie na oczy nie widział... bezapelacyjne faux pas z ich strony...
~Sati
2018-02-23 13:18:19
z adresu IP: (94.75.xxx.xxx)
Ocena: 10
Witam.Ta Pani nie ma.zielonego pojecia o hodowli zw.na futra! Dobrostan zwierzat jest na najwyzszym.swiatowym.poziomie o czym swiadczy 2gie miejsce w eksp.skor w Europie i 3 cie na Swiecie! Chyba jak futro bylo by w odchodach to nikt by je nie chcial kupic-logiczne!! Radio Wroclaw schodzicie na psy!- nie ma.nikogo z branzy futerkowej..pewnie na reke bylo nie zapraszac bo OK zostaly by zmierzdzone faktami!!
~stroskana
2018-02-23 12:56:44
z adresu IP: (31.131.xxx.xxx)
Ocena: -2
Dlaczego nie ma wśród tych naukowców chociaż przedstawicieli lekarzy weterynarii, zootechników - to tak jakby profesor medycyny nauczał jak należy nauczać np. języka fińskiego - toż to zwykła agitacja
~anna
2018-02-23 12:53:01
z adresu IP: (31.131.xxx.xxx)
Ocena: 1
a może tak przedstawiciel drugiej strony mógłby się wypowiedzieć? czyż to nie jest właśnie dziennikarstwo, redaktor wpisuję się świetnie w nurt mediów z jedyną słuszną koncepcją (ale to już kiedyś było)
~kuba
2018-02-23 12:49:18
z adresu IP: (31.131.xxx.xxx)
Ocena: 0
szczególnie wydział polonistyki, chyba około 40 podpisów, obywatel Hiszpanii gdzie prowadzona jest hodowla zwierząt futerkowych (no tak zapomniałem dodać partnerka życiowa redaktora Wajraka patrz wyborcza).
~krzysztof
2018-02-23 12:36:15
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 9
mam nadzieję, że zakaz takich hodowli zostanie wprowadzony i mieszkańcy wielu gmin odetchną z ulgą
~Wroclaw
2018-02-23 11:13:39
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: -2
Przestanmy chodować przy okazji świnie, krowy i króliki etc. zrobią to za nas inni. A ludzi wysłać na bruk. Może ta pani przyjmie ich w swojej fundacji, w końcu jest dotowana z naszych pieniędzy.