Film z 65 tysięcy obrazów – niektóre z nich w Zamku Książ w Wałbrzychu

Michał Hamburger, informacje prasowe, mh | Utworzono: 2018-03-15 14:40 | Zmodyfikowano: 2018-03-15 14:40
A|A|A

Wystawę "Twój Vincent", można podziwiać w Zamku Książ w Wałbrzychu od 15 marca do 15 kwietnia w godzinach otwarcia Zamku i w cenie biletu.

Malarska animacja „Twój Vincent” w krótkim czasie zdobyła rzesze fanów, przypadła do gustu krytykom i otrzymała szereg nagród i wyróżnień m.in. podczas Annecy Film Festival – Nagrodę Publiczności, podczas Shanghai International Film Festival uznano go za Najlepszy Film Animowany, a na European Film Awards za Najlepszą Europejską Animację. 23 stycznia 2018 roku ogłoszono nominacje do Oscara – „Twój Vincent” został nominowany w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany.

To właśnie Wrocław, jedno z najbardziej filmowych miast w Polsce, od dawna wspierające najambitniejsze przedsięwzięcia X Muzy, został wybrany na miejsce polskiej premiery niezwykłego filmu „Twój Vincent” (tytuł angielski "Loving Vincent"), opowiadającego historię życia i śmierci genialnego malarza – Vincenta van Gogha. W premierowym pokazie pierwszego w historii światowej kinematografii pełnometrażowego filmu animowanego, który powstał dzięki ręcznie malowanym płótnom, wzięli udział twórcy i koproducenci filmu, a wśród nich:

Miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, który, jak powiedział Sean Bobbitt, „jako pierwszy uwierzył w ten film”. Odra-Film/Dolnośląski Konkurs Filmowy, regionalny fundusz filmowy finansowany ze środków samorządów Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego. Fundusz prowadzony jest przez Odrę-Film, instytucję kultury samorządu województwa zajmującą się prowadzeniem kin na Dolnym Śląsku (w tym m.in. Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu), redystrybucją filmów i organizacją imprez filmowych.

Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, gdzie realizowane były zdjęcia z udziałem takich aktorów jak Douglas Booth, Aidan Turner, John Sessions, Robert Gulaczyk, podczas których aranżowano sceny z obrazów van Gogha. Zespół CeTA odpowiedzialny był za postprodukcję cyfrową ponad 200 ujęć. Zakres prac obejmował rotoskopię oraz kompozycję obrazu. We wrocławskim studiu pracowało ponadto dziesięciu malarzy, którzy tworzyli kolejne obrazy, a następnie na ich podstawie klatki filmowe.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama