Niedziela Palmowa - czas refleksji, ale też radości

Radio Wrocław | Utworzono: 2018-03-25 10:29 | Zmodyfikowano: 2018-03-25 10:32
Niedziela Palmowa - czas refleksji, ale też radości - Z archwiwum Radia Wrocław
Z archwiwum Radia Wrocław

"Dlatego - jak podkreślił rzecznik KEP - w Niedzielę Palmową uczestniczymy w uroczystych procesjach z kolorowymi tradycyjnymi palmami - symbolem życia i zwycięstwa", które - jak dodał - w niektórych regionach wyglądają "naprawdę imponująco i są dziełami sztuki". Podczas mszy palmy są święcone.

Nawiązując do Niedzieli Palmowej w Jerozolimie, ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że procesja z palmami wyrusza z Betfage, niewielkiego sanktuarium na Górze Oliwnej, i przechodzi do kościoła św. Anny, już w murach starożytnej Jerozolimy. "Procesja dokładnie podąża śladami Jezusa, który wjeżdżał na osiołku do miasta ze zbocza Góry Oliwnej. Jerozolimska procesja różni się od polskich procesji tym, że wierni uczestniczą w niej, przynosząc palmowe liście i gałązki oliwne, podczas gdy w Polsce istnieje tradycja ozdobnych palemek, często ręcznie wyrabianych" - powiedział rzecznik KEP.

Niedziela Palmowa - jak podkreślił ks. Rytel-Andrianik - rozpoczyna najważniejszy w roku tydzień dla chrześcijan na całym świecie, dlatego nazywa się go Wielkim Tygodniem. "W tych dniach Kościół - poprzez liturgie, znaki, symbole oraz tradycje - chce przekazywać ludziom na całym świecie pokój i nadzieję wypływającą z istoty chrześcijaństwa: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa" - dodał rzecznik KEP.

Zauważył, że czas Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna Niedziela Palmowa, to dobra okazja do refleksji nad sensem życia i jego celem. "Przesłanie tych szczególnych dni wzywa nas do jedności i pojednania oraz okazywania sobie życzliwości w relacjach rodzinnych, zawodowych i społecznych. To również ostatnia szansa na spowiedź przed Wielkanocą. Ważne, aby nikt nie został bez pojednania się z Bogiem i ludźmi" - zaapelował rzecznik episkopatu.

Niedziela Palmowa to chrześcijańskie święto, obchodzone od IV wieku, upamiętniające triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy na święto Paschy. Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Wielkanocną.

Niedziela Palmowa, czyli niedziela Męki Pańskiej, rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele katolickim - okres upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na krzyżu. Nazwa dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.

W Niedzielę Palmową - zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II - od 1986 r. obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży. W poszczególnych diecezjach młodzież spotyka się w tym dniu z miejscowymi biskupami.

W orędziu skierowanym do młodzieży papież Franciszek napisał, że hasłem tegorocznego, XXXIII Światowego Dnia Młodzieży, będzie brzmiało "Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga". Papież proponuje w orędziu młodzieży, by wobec swoich obaw i niepokojów starała się stosować "rozeznanie". "Pozwala nam ono uporządkować zamęt w naszych myślach i uczuciach, aby działać w sposób właściwy i roztropny" – można przeczytać w orędziu.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.