Największy dłużnik w branży IT? Firma z Wrocławia, która jest winna ponad 6 mln zł

Przemek Gałecki, jk | Utworzono: 2018-03-30 13:20 | Zmodyfikowano: 2018-03-30 13:20
A|A|A

fot. Pixabay

Firmy IT mają ponad 265 mln zł zaległości. To prawie czterokrotnie więcej niż jeszcze pięć lat temu. Spółka z Wrocławia jest najbardziej zadłużoną firmą z tej branży w kraju, a województwo dolnośląskie zajmuje 3. miejsce w Polsce pod względem zaległości - mówi Alicja Hamkało z Rzetelnej Firmy:

Bartosz Strożek z wrocławskiej firmy IT Kontrakt nie zgadza się z wyciąganymi z raportu wnioskami - tłumaczy, ze branża jest bardzo stabilna i bardzo mocno rozwija się. Szczególnie we Wrocławiu.- Widzimy to po presji płacowej ze strony specjalistów. Nie ma żadnych ruchów zmierzających do tego, by płace były mniejsze, a to byłby pierwszy sygnał mówiący o tym, że branża zwalnia - wyjaśnia Stożek:

Najwięcej do oddania ma Dolny Śląsk

Rekordzistą pod względem zaległości jest firma z Wrocławia, która ma do oddania ponad 6,6 mln zł. Drugą lokatę w tym zestawieniu zajmuje przedsiębiorstwo z Warszawy z kwotą 4,6 mln zł. Trzecia jest spółka z Sosnowca z 2,7 mln zł zobowiązań.

Najbardziej zadłużonymi województwami są: mazowieckie, gdzie firmy z branży IT zalegają z zapłatą aż ponad 70 mln zł. Kolejne jest śląskie z długami wynoszącymi prawie 33 mln zł, a podium zamyka dolnośląskie z sumą 31 mln zł.
Ale jest też druga strona medalu. Firmy informatyczne padają ofiarą nieuczciwych partnerów i same stają się wierzycielami. Kontrahenci są im winni niemal 40 mln zł. Za wystawione faktury nie płacą im m.in. firmy handlowe (10,9 mln zł zaległości), tworzące oprogramowanie (9,3 mln zł), przemysłowe (7 mln zł) oraz zajmujące się badaniami naukowymi (3,6 mln zł).

Analiza długów branży IT została przygotowana przez Rzetelną Firmę i Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej w oparciu o dane KRD z marca 2018 r. Prezentuje informacje o zadłużeniu firm informatycznych działających w Polsce oraz grupach ich wierzycieli.

Są jednak także zagrożenia. - W Indiach, które kojarzone są z prostymi usługami IT, w zeszłym roku pracę w sektorze straciło 50-60 tys. osób. Jeżeli polskie firmy nie wykonają kroku w kierunku dostarczania bardziej zaawansowanych usług, może nas czekać podoba sytuacja - przyznaje Bartosz Stożek: 

W 200 dolnośląskich firmach z branży IT pracuje łącznie 20 tys. osób. Swoje oddziały otwierają, albo rozbudowują światowi giganci, ale świetnie mają się również lokalne firmy. Nic dziwnego - kierunki informatyczne każdego roku na wrocławskich uczelniach kończy około 3 tysięcy studentów.

Dolny Śląsk

LICZBA DŁUŻNIKÓW - 828

LICZBA ZOBOWIĄZAŃ - 3 336

ZADŁUŻENIE - 31 046 118,76 zł

ŚREDNIE ZADŁUŻENIE DŁUŻNIKA - 37 495,31 zł

MAKSYMALNE ZADŁUŻENIE DŁUŻNIKA - 6 672 446,89 zł

 Wrocławski rynek IT czeka na humanistów

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama