Nazywane Głosem Śląska organy zostaną odbudowane

Piotr Kaszuwara/mat. prasowe | Utworzono: 2018-04-24 20:15 | Zmodyfikowano: 2018-04-24 20:15
A|A|A

Fot. materiały prasowe

Nazywane Głosem Śląska barokowe organy wybitnego organmistrza Michaela Englera młodszego powstały w latach 1752-1760. Były wielokrotnie uszkodzone w czasie działań wojennych, jednak były tak cenne, że zawsze je remontowano. 9 czerwca 1976 r. podczas tragicznego pożaru instrument został niemal doszczętnie zniszczony.

Organy zostaną odbudowane w kształcie, jaki nadał im pierwotny budowniczy, a więc z wyłączeniem późniejszych przebudów i zmian wprowadzonych po ich pierwszym oddaniu do użytku.

Stosowną umowę z wyłonionym w przetargu konsorcjum podpisał sekretarz miasta. - Prace przy odtwarzaniu instrumentu potrwają do 2022 roku - mówi Włodzimierz Patalas:

Organy w kościele garnizonowym odbuduje konsorcjum trzech firm: polskiej, niemieckiej i belgijskiej, które specjalizują się w budowie i rekonstrukcji dawnych instrumentów.

- Jest też dość oryginalny pomysł Rafał Dutkiewicza - mówi rzecznik Prezydenta Wrocławia Arkadiusz Filipowski:

Obecnie prowadzony jest także całkowity remont elewacji kościoła garnizonowego św. Elżbiety we Wrocławiu. Pieniądze na ten cel pochodzą między innymi z Ministerstwa Obrony Narodowej.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama