Projekt „Książki dla Gwinei” dobiega końca

wroclaw.pl | Utworzono: 2018-04-26 21:00
Projekt „Książki dla Gwinei” dobiega końca - fot. wroclaw.pl
fot. wroclaw.pl

Wrocław, darczyńcy i Sharjah – wspólnie dla edukacji
Taka pomoc była możliwa dzięki projektowi „Książki dla Gwinei”. Podręczniki dla gwinejskich pierwszaków zostały zakupione przez miasto Wrocław – Światową Stolicę Książki 2016 – oraz 500 darczyńców prywatnych i instytucjonalnych z Polski oraz przez miasto Sharjah (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Światową Stolicę Książki UNESCO 2019. Akcję koordynowała polska fundacja ART TRANSPARENT.

Projekt „Książki dla Gwinei” zakończony
Dystrybucja podręczników rozpoczyna się w tym samym tygodniu, w którym Konakry, Światowa Stolicy Książki 2017 UNESCO, przekazuje swój tytuł Atenom (Grecja). Tym samym projekt „Książki dla Gwinei”, formalnie przekazany gwinejskiemu Ministerstwu Edukacji i Szkolnictwa Podstawowego, dobiega końca.
– Sto tysięcy elementarzy naprawdę może odmienić życie wielu dzieci w Gwinei – kraju, w którym tylko co druga osoba potrafi czytać i pisać. Jestem dumna z Wrocławia, mojego miasta, które zorganizowało tę akcję i z wrocławian, którzy pochylili się nad losem małych Gwinejczyków. Jeszcze raz dziękuję za każdą wpłaconą złotówkę – podsumowuje koordynatorka projektu Karolina Bieniek z fundacji ART TRANSPARENT.

Książki ważniejsze od statuetki
Decyzję o przekazaniu we współpracy z UNESCO 100 tysięcy elementarzy Gwinei, która ma jeden z najwyższych wskaźników analfabetyzmu na świecie, ogłosili 23 kwietnia 2016 roku prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Zastępca Sekretarz Generalnej UNESCO Eric Falt. Zrobili to w dniu, w którym Wrocław rozpoczął kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016. – Przekażemy Konakry statuetkę, ale pomyśleliśmy, że warto byłoby podarować im poważniejszy prezent. Gwinea ma olbrzymi problem z analfabetyzmem. Polskie dzieci trzeba zachęcać do czytania, a dzieci w Gwinei trzeba najpierw nauczyć czytać i chcemy im w tym pomóc, wysyłając 100 tys. elementarzy – mówił wówczas Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Działając w myśl zasady, że edukacja to nie przywilej, ale podstawowe prawo każdego człowieka, do pomocy gwinejskim dzieciom przyłączyło się miasto Sharjah, które obejmie tytuł Światowej Stolicy Książki w 2019 roku.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.