Zbadają hałas. Powstanie mapa akustyczna dla całego Wałbrzycha

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2018-05-09 07:09 | Zmodyfikowano: 2018-05-09 07:20
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Gdzie najlepiej tworzyć przestrzenie usługowe, a gdzie mieszkania lub dom seniora? A także czy potrzebne są ekrany dźwiękochłonne, a może wystarczą nasadzenia? Na te pytania pomoże odpowiedzieć Mapa Akustyczna. Przetarg na jej wykonanie ogłosił już urząd miasta w Wałbrzychu. Wiele innych miast w Polsce od dawna posiada takie mapy. Jednak przez nieposiadanie praw powiatu, oraz liczne remonty - w mieście zielonego dębu zabrano się za to teraz.

- Mapa pomoże w zarządzaniu przestrzenią - mówi Wiesław Sójka z wałbrzyskiego magistratu.

- Dzięki temu łatwiej będzie gospodarować przestrzenią miejską, a niektórym inwestorom pomoże to podjąć decyzje - uważa Arkadiusz Grudzień, rzecznik wałbrzyskiego magistratu.

Do tej pory w Wałbrzychu istniały tylko miejscowe mapy akustyczne. Były związane z drogami. Głównie wojewódzkimi i krajowymi.

Obecnie w Wałbrzychu głównymi generatorami hałasu są drogi, kolej i częściowo przemysł. Jednym z punktów ogłoszonego przetargu jest opracowanie programu ochrony środowiska przed hałasem. To on odpowie na pytania jak zniwelować problem w miejscach, gdzie występują przekroczenia. Wykonanie mapy może zająć około 8 miesięcy. Na początku powstanie model 3D miasta, a programy komputerowe oszacują hałas. Później zostanie wykonanych ponad 25 pomiarów weryfikacyjnych we wskazanych punktach.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama