Olga Tokarczuk nagrodzona Bookerem!

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2018-05-23 00:35 | Zmodyfikowano: 2018-05-23 00:41
A|A|A

Olga Tokarczuk w studiu Radia Wrocław Kultura

'Bieguni', a raczej 'Flights' - tak brzmi angielska wersja tytułu słynnej - wyróżnionej 10 lat temu Nagrodą Nike - książki to pierwszy polski Booker w historii. Jurorzy Man Booker International Prize wybrali właśnie 'Flights' z finałowej szóstki. 50 tysięcy funtów po połowie otrzymają autorka i tłumaczka (Jennifer Croft).

- Jestem naprawdę szczęśliwa - powiedziała Olga Tokarczuk tuż po ogłoszeniu werdyktu w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, chwaląc i dziękując tłumaczce oraz wydawnictwu (Fitzcarraldo Editions), które zdecydowało się opublikować tę książkę na rynku brytyjskim. To trzecie przetłumaczone na angielski dzieło pisarki, po powieściach 'Prawiek i inne czasy' oraz 'Dom dzienny, dom nocny'. Olga Tokarczuk podkreśliła również, że jest pierwszą laureatką nagrody Bookera pochodzącą z Polski. Dodała jednak, iż literatura to zjawisko ponadnarodowe, cud pojawiający się to w jednym, to w innym języku. Na koniec wyznała: - Mam w uszach kolczyki, które kupiłam, gdy po raz pierwszy przyjechałam do Londynu w 1987 roku jako studentka i pracowałam w jednym z hoteli.

Olga Tokarczuk mieszka we Wrocławiu i podnoworudzkim Krajanowie. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka: zbiór nowel 'Opowiadania bizarne'. Do nagrody Dobre Strony, przyznawanej podczas wrocławskich Targów Książek dla Dzieci i Młodzieży, nominowana jest poprzednia książka pisarki 'Zgubiona dusza', stworzona wraz z ilustratorką Joanną Concejo. Werdykt jurorów tej nagrody w piątek wieczorem we Wrocławiu. Tak opowiadała pisarka o 'Zgubionej duszy' w Wieczorze z Kulturą:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama