Matki niepokornych - wystawa we Centrum Historii Zajezdnia

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2018-05-24 17:41 | Zmodyfikowano: 2018-05-24 17:42
A|A|A

Wystawa prezentuje sylwetki matek działaczy antykomunistycznych. Wśród kobiet są Teresa Skubiszewska, Jadwiga Noga, czy doradca prezydenta RP Zofia Romaszewska - matka działaczki Ruchu Wolność i Pokój - Agnieszki Romaszewskiej. Jak mówi Juliusz Woźny z Zajezdni, to kobiety, które sprawiły, że ich dzieci dokonały wielkich rzeczy:

Wystawę zorganizowano z okazji zbliżającego się Dnia Matki, można ją bezpłatnie oglądać na placu przy zajezdni.

Więcej o wystawie:

Udręczone rzeczywistością ustroju komunistycznego, konsekwentnie kształtowały żelazne charaktery swoich dzieci i przekazywały głęboką miłość do ojczyzny. Tak organizatorzy opisują bohaterki wystawy i które przygotowano w ramach projektu „Matki Niepokornych”. Do 18 czerwca wystawę można oglądać na placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

– Po wprowadzeniu stanu wojennego moja Mama wspierała mnie sercem, duszą i ciałem we wszystkich działaniach konspiracyjnych, była także wsparciem w działaniach dla moich kolegów. Bez Niej nie mógłbym wielu rzeczy zrobi, na wiele rzeczy nie mógłbym sobie pozwoli – wspomina jeden z bohaterów.

Organizatorzy – Fundacja Rodzice Szkole oraz Archiwum Akt Nowych – podkreślają, że projekt inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami. Główną jego osią są wywiady i wspomnienia z tamtego czasu, które zostały zebrane w album pod tym samym tytułem.

Od 21 maja wystawa prezentowana jest na placu przed Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Dodatkowo w terminie 4–5 czerwca odbędzie się tu XXX Walne Zebranie Delegatów Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama