Nie żyje Jadwiga Grabowska-Hawrylak

jk | Utworzono: 2018-06-05 12:45 | Zmodyfikowano: 2018-06-05 12:56
A|A|A

fot. wroclaw.pl

Jadwiga Grabowska-Hawrylak była pierwszą kobietą, która po wojnie we Wrocławiu uzyskała dyplom architekta. To w jej pracowni powstały słynne "Sedesowce" czy "Mezonetowiec" - pierwszy w Polsce blok mieszkalny z ekskluzywnymi, dwupoziomowymi mieszkaniami przy ul. Kołłątaja. 

- Przyjechała do Wrocławia w 1945, skończyła studia i natychmiast zaczęła projektować. Właściwie w każdej dekadzie powstało coś znaczącego - mówi Michał Duda, autor książki o Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak.

POSŁUCHAJCIE CAŁEJ ROZMOWY: 

fot. wroclaw.pl

- Choć jej dzieła reprezentują różne stylistyki, to wszystkie one są pierwszorzędnymi świadectwami nadzwyczajnego talentu i wrażliwości autorki. Składają się na portret twórczej i niezwykle konsekwentnej projektantki, która w rzeczywistości nie zawsze sprzyjającej architektonicznym indywidualnościom realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy - pisali dwa lata temu autorzy wystawy poświęconej projektom Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

Zdjęcia z galerii prezentowane były na wystawie Patchwork Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak w we wrocławskim Muzeum Architektury.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama