EMOCJE Radia Wrocław Kultura dla Piotra Załuskiego i jego NATCHNIONYCH

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2018-06-28 16:41 | Zmodyfikowano: 2018-06-28 16:46
A|A|A

Piotr Załuski z Jackiem Antczakiem i Łukaszem Śmiglem z Radia Wrocław Kultura

Piotr Załuski to wrocławski pisarz i filmowiec. Redakcja nagrodziła laureata za dwutomową 'wędrówkę w burzliwy wiek XIX', czyli książkę NATCHNIENI ALBO KRONIKI CZASÓW ROMANTYCZNYCH.- Razem z bohaterami wędrujemy po całej Europie - mówi autor.Książka Piotra Załuskiego to opowieść o Polsce i Polakach sprzed lat. Wydarzenia rozgrywają się pomiędzy rokiem 1817 a 1880. Główny wątek to dzieje rodziny Wieniawskich, ale pojawiają się tu także takie postaci jak: Bakunin, Dostojewski, Matejko, Mickiewicz. Książkę opublikowała oficyna Atut, w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Piotr Załuski studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz realizację TV w łódzkiej Filmówce. W latach 1962-74 związany był z Teatrem Kalambur, przez lata pracował we wrocławskim ośrodku TVP. W grudniu 1981 internowany, po zwolnieniu wyemigrował do Niemiec. Tu do 1994 roku pracował w Radiu Wolna Europa. Do Polski wrócił w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Zrealizował dziesiątki reportaży, m.in. o Zbigniewie Herbercie, Ryszardzie Kapuścińskim, Jacku Kaczmarskim. Jest autorem kilku książek, obok 'Natchnionych' ukazały się wspomnienia pt. 'Mój liryczny PRL' oraz 'Zamęt' - monumentalna, fabularyzowana biografia Adama Mickiewicza.

Tegoroczne Emocje Radia Kultura otrzymali dotąd: Igor Boxx za album 'Fyodor', wałbrzyski Teatr Dramatyczny za spektakl 'Sienkiewicz Superstar!', Alicja i Mariusz Jodkowie z Galerii Entropia, zespół twórców i realizatorów 'Widm' - widowiska muzycznego Narodowego Forum Muzyki. Do wręczenia pozostały jeszcze dwie statuetki: w kategorii Osobowość Sezonu Kulturalnego (czwartek o 20:05) i w kategorii Film (piątek, po 16:00).

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama