Legniczanie wybiorą się w podróż po Ratuszu

Karolina Bieniek, GN | Utworzono: 2018-09-07 15:46 | Zmodyfikowano: 2018-09-07 15:49
A|A|A

Mieszkańcy Legnicy w sobotę zobaczą Ratusz takim, jakiego nie znają. Zabytkowe sale, użytkowane dziś przez Prezydenta Miasta, kryją wiele tajemnic, a odkryć je będzie można podczas spaceru szlakiem korytarzy magistratu.

Przewodniczka Beata Kostuś zabrała nas w taką podróż...

- Otworzyliśmy tajemne drzwi do gabinetu Prezydenta Miasta, który urzęduje w tym samym gabinecie, gdzie mieścił się gabinet nadburmistrza Oertela. To pomysłodawca wybudowania nowego ratusza w Legnicy. Nowy ratusz żyje z legniczanami od ponad stu lat, ma swoje sekrety i tajemnice - mówi Beata Kostuś.

Oprócz Prezydenckiego Gabinetu, jednego kamiennego balkonu, jest też sala pod różami, w której dziś odbywają się najważniejsze spotkania, a pierwotnie miała być salą ślubów. Obok za rozsuwanymi drewnianymi drzwiami, jest dawna biblioteka, której zbiory są odtwarzane.

Arkadiusz Rodak z urzędu miejskiego tłumaczy, że magistrat kryje wiele tajemnic, które przez lata konserwatorzy zabytków wydobywali spod warstw farby.

- Widząc efekty, przyznaję, że udało się dotrzeć do absolutnie pierwotnego wyglądu tych sal - dodaje Rodak.

– Wyglądały te miejsca zupełnie inaczej, one były przez dziesięciolecia wielokrotnie zamalowywane. To co Legniczanie będą mogli zobaczyć w sobotę np. malaturę ścian, to są wizerunki oryginalne takie jakie pozostawiono kiedy malarze schodzili ze ścian - mówi Arkadiusz Rodak.

Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 13 i wejścia będą co pół godziny, do 16:30.


(fot. archiwum Urzędu Miasta Legnica)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama