VI FESTIWAL KULTURY MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ

z materiałów prasowych, mk | Utworzono: 2018-09-10 15:36
A|A|A

fot. materiały prasowe

Festiwal Kultury organizowany co trzy lata w Hali Stulecia we Wrocławiu, ma zaprezentować szerokiej publiczności bogactwo oferty kulturalnej mniejszości niemieckiej, począwszy od muzyki chóralnej, popu i jazzu, arii operowych i musicalowych evergreenów, poprzez szlagiery, orkiestry dęte, zespoły wokalne aż po taniec. W programie zaplanowany jest także występ dziecięcej grupy tanecznej, reprezentującej mniejszość niemiecką na Węgrzech. Wszystkie występy ubogacają festiwal ale również mają na celu zainspirować, odwiedzających największe wydarzenie mniejszości niemieckiej.

Festiwal Kultury został podzielony na dwie części: pierwsza część religijna z uroczystą mszą rozpocznie się o godz. 9.30 w Katedrze Wrocławskiej oraz druga część festiwalowa rozpocznie się o godz. 12.00 w hali, w której uroczyste powitanie wygłosi p. Bernard Gaida - przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń oraz ministrowie z Niemiec i z Polski. Już od godziny 13.00 na scenie Hali Stulecia występować będą zespoły, które przed trzema laty – podczas V Festiwalu Kultury – przyciągnęły nawet 7000 widzów, wypełniając ja po brzegi. Swoją obecność na festiwalu potwierdzili ministrowie polskich i niemieckich ministerstw spraw wewnętrznych oraz przedstawiciele polskiej i niemieckiej polityki.

Muzyka - łączy kultury!

Różnorodne występy gwiazd oraz młodych utalentowanych wykonawców to wizytówka Festiwalu Kultury. Scena w hali opanowana będzie w większości młodzieżą grającą w orkiestrach dętych, tańczących w zespołach, śpiewających w chórach, czy grających i śpiewających solo. Ponadto wystąpią zwycięzcy konkursu Superstar 2018, organizowanego przez Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim i zwycięzca konkursu telewizyjnego „Mam talent”. Niezwykłym wydarzeniem będzie występ Duetu Mando & Phil, będącego dwukrotnym mistrzem Niemiec w Beatboxie – który zaprezentują swoje umiejętności oraz zademonstrują ciekawą lekcję nowoczesnej formy rytmicznego tworzenia dźwięków.

Ogromną atrakcją w finalnej części festiwalu będzie występ słynnej niemieckiej piosenkarki Stefanie Hertel wraz z jej zespołem.

Różnorodność festiwalowych propozycji

Festiwal to jednak nie tylko atrakcyjne występy, które nie pozwolą oderwać oczu od sceny, to także wystawy, stoiska informacyjne oraz publikacje ciekawych książek, konkursy, warsztaty , zabawy dla dzieci i młodzieży, i wiele innych atrakcji, np. panel dyskusyjny „1945 – Nasze historie – spotkanie ze świadkami historii” przygotowany przez Dom Współpracy Polsko Niemieckiej, czy pokaz filmu „Gruß aus Oppeln“, przegotowanego przez Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców.

Festiwal Kultury jest szczególnym wydarzeniem, dbającym z jednej strony o pamięć niemieckiego dziedzictwa kulturowego a z drugiej jest otwarty na nowe trendy, młodych artystów, którzy przyczyniają się do przedstawienia niemieckiej kultury regionalnej w Polsce.

Jedną ze szczególnych atrakcji Festiwalu ma być wystawa zorganizowana przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckiej (AGDM) pt. „W dwóch światach . 25 niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckich.” przedstawiająca genezę i tradycje, a także aktualną działalność 25 mniejszości niemieckich funkcjonujących w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajach byłego ZSRR.  Ponadto wystawa obrazuje dziedziny związane z edukacją, sztuką, z życiem religijnym, młodzieżą oraz mediami, przedstawia podejmowane projekty kulturalne, jak również procesów politycznych i społeczno-demograficznych toczących się w poszczególnych krajach i mających wpływ na działalność poszczególnych grup. Wystawa prezentowana od 2017 do 2020 roku w wielu krajach Europy, która oferuje odwiedzającym niezwykłą okazję do odkrycia wspólnych elementów, a także różnic między poszczególnymi mniejszościami niemieckimi w ich krajach i regionach, w których zamieszkują. 

VI Festiwal Kultury został objęty Honorowym Patronatem przez dwóch prezydentów, prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudę oraz Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Wstęp jest wolny!

Projekt sfinansowany zostanie ze środków Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama