Misja Wrocław: Alina Plakhotnaya i Oleksandr Martyniuk. Dziennikarze z Ukrainy

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2018-03-29 12:12 | Zmodyfikowano: 2018-03-29 12:12
A|A|A

arch. RW

Do Polski przyjechali w 2015 roku z miejscowości Sumy. To 300 tysięczna miejscowość położona na północ od Charkowa na wschodzie Ukrainy. We Wrocławiu na co dzień pracują, a po godzinach... działają w ukraińsko-rosyjsko języcznym portalu InPoland.net.pl, który sami założyli i od początku sami prowadzili. Informują o tym, co dzieje się we Wrocławiu oraz o tym, co niedługo się tu będzie działo.

Wszystko po to, by ci, którzy nie znają naszego języka mogli również dowiedzieć się jak tętni życie w stolicy Dolnego Śląska i co dzieje się za ich oknami. Alina i Oleksandr opowiedzieli także o różnicach między Polską a Ukrainą, a także o świętach wielkanocnych, które za wschodnią granicą obchodzi się zgoła inaczej niż w Polsce. Przy grobach zmarłych spędza się często kilka godzin, śpiewając, pijąc alkohol i jedząc tzw. paschę. Co to takiego?

Posłuchajmy:

W Misji Wrocław co tydzień poznajemy kogoś innego. Ludzi z różnych stron świata, którzy Wrocław pokochali na tyle, by się tu osiedlić, żyć, mieszkać i działać. Dodajmy, że działać aktywnie.

Są muzykami, malarzami, dziennikarzami, fotografami, przewodnikami wycieczek, mają swoje własne biznesy i wnoszą do naszego społeczeństwa coś od siebie. Dzięki swojemu działaniu łamią stereotypy i sprawiają, że dzięki nim możemy poznać najdalsze zakątki globu, a także odmienne tradycje i kultury poprzez zwyczajną rozmowę. Po polsku. Bo wielu z nich świetnie operuje naszym językiem. Są i tacy, którzy gorzej radzą sobie z "ą", "ę", "ł", czy odróżnieniem "ź" od "ż", a co dopiero "ż" od "rzy" w pisowni.

Zapraszamy w każdy czwartek po godzinie 21.05.

Piotr Kaszuwara i jego goście.

 

Zobacz także całe archiwum Misji Wrocław [LISTA]

oraz

Posłuchaj muzyki tego odcinka. Okean Elzy - "Wse bude dobre"

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama